297 Zóó is men den vijand tot den werkzamen geweerschotsatstand genaderd, en kan men nu met de gelieele linie een werkzaam vuur openen. Dit vuur is een geregeld tirailleurvuur in liggende houding of achter dekkingen. De afstand wordt door de pelotonscommandan ten luid opgegeven en door de groepscommandanten herhaald, zoo noodig verbeterd. Alle bewegingen der tirailleurs en soutiens geschieden van nu af sprongsgewijze. Of dit groeps-, pelotons- of vleugelsgewijze, dan wel met de geheele- linie in ééns zal gedaan worden, hangt van omstandigheden al, en wordt door den oudsten officier in de tirailleurlinie bevolen. Daar met dit sprongsgewijze vooruitgaan dikwerf een rechts of links veld- winnen zal verbonden zijn, zoo moet er bijzonder op gelet worden, dat de intervallen tusschen de groepen niet verloren gaan. De gedeelten, die blijven liggen, versterken gedurende dien tijd eenigszins hun vuur. De soutiens volgen eveneens sprongsgewijze. De hoofdtroepvolgt met vluggen pas van dekking tot dekking en maakt gebruik van de momenten, waarop de geheele tirailleurlinie uit eene bereikte positie haar vereenigd vuur op den vijand richt, dus zeil niet in beweging is, en de kruitdamp den vijand belet te zien. Allengs wordt de tirailleurlinie door de soutiens versterkt en de hoofdtroep tegenover het aanvalspunt gebracht, of gedeeltelijk reeds in groote openingen van de vuurlinie gezonden. Verder moet er bijzonder op gelet worden, dat de flanken der steeds vooruitgaande aanvalslinie tegen verrassingen gedekt blijven. Intanterie-afdeelingen zullen speciaal tot dit doel achter de vleugels „en échelon" moeten volgen. De tirailleurlinie is de vijandelijke stelling tot op 200 pas of minderen afstand genaderd. Zij onderhoudt een levendig, goed gericht tirailleurvuur, dat op het gunstig moment gedurende langer of korter tijd tot een hevig snelvuur wordt opgevoerd. De bevelheb ber moet nu beslissen, wanneer het oogenblik voor den storm gekomen is. Lang talmen is onmogelijkdoch ook de vijand zal in de meeste gevallen geen stand houden, daar zijn terugtocht zeer bedreigd wordt. De moreele factoren zullen hier beslissentot een werkelijk bajonetgevecht komt het bijna nooit; misschien in zeer bedekt terrein bij den laatsten strijd om terreinvoorwerpen. Op het signaal tot den

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 300