300 vuurgevechteindelijk het intreden van een flankaanvalof ook het afmatten van de eene partij met een daarop volgend vooruitgaaan van de andereof een aanloop van dichte ti'railleurliniënwelke dan tot eiken prijs den vijand uit zijne stelling trachtten te verdrijvenindach tig dat zij bij eene mislukking in doodsgevaar verkeerden." Het was tegen deze bewering, dat de Beiersche Majoor Von Hoff mann opkwamen verklaardedat hij in dien veldtocht met zijne compagnie meermalen salvo's had gebezigd, wel niet juist zooals het reglement die voorschreef, in gesloten orde op twee gelederenmaar met onderafdeelingen der tirailleurlinie of met het soutien. In eene latere studie over het verspreide gevecht in het „Oesterreichi- sche Militarische Zeitschrift" van Mei 1875 zegt Von Hoffmann o. a. „Met het sprongsgewijze avanceeren zij men spaarzam het vermoeit in hooge mate. „Waar het noodig is, dat de soutiens in de vuurlinie rukken om salvo's te geven, moet dit nooit in staande houding geschieden. Al bestaat de beste dekking in het overstelpen van den vijand met eene hagelbui van projectielen, zoo zou het toch onzinnig*zijn dit letterlijk op te vatten. Alleen daarwaar eene dekking tot borsthoogte voorhanden ismag het staanblijven worden toegelatenanders moet er streng de hand aan gehouden wordendat de salvo's uitsluitend in knielende houding worden gegeven. „Dat het salvovuur niet bepaald eene gesloten formatie vereischt, wordt hier ten overvloede nogmaals herinnerd. „Het criterium van een salvo ligt niet in de formatie, maar inde mogelijkheid om het grootst getal schoten gelijktijdig op één doel te richten." In het jaar 1877 verscheen het 2C deel van de „Entwickelung der Taktik von 1793 bis zur Gtegenwart" door Von Boguslawski. Daarin treedt die schrijver als een tegenstander op van het streven om het massavuur der Infanterie op zeer groote afstanden in te voeren. Hij wil dat vuur beperken tot afstanden van 700 a 800 M. bij de ver dediging in eene goed voorbereide stelling tegen troepenmassa's; tot vervolging; in den vestingoorlog. Als hoofdvorm wijst hij het algemeen tirailleur vuurvan den af stand van 500 pas af, als het eenig geschikte middel aan tot door-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 303