27 met de hand of sabel de richting mag worden aangeduid. Ook is het gebruik van het signaalfluitje geoorloofd; naar de verst verwij derde zwermen van het peloton moeten ordonnansen worden gezonden. De afstanden tusschen de gelederen is dubbele mansbreedte; bij het vuren op twee gelederen knielt het voorste en staat het achterste, of wel het voorste vuurt liggende, het achterste geknield. Ook kan het vuren op één gelid geschieden. Tot het gevecht kan het peloton in eene zwermlinie en eene onder steuningslinie verdeeld, óf geheel in zwermlinie, óf geheel als ondersteu ning gebruikt worden. De afstand der zwermen onderling hangt af van het terrein, het gevechtsdoel en de vechtwijze des vijands; doch de ruimte moet zóó afgemeten worden, dat op ongeveer 2 pas frontbreedte één tirailleur komt. Bij den aanval komt, na het opnemen der ondersteuning op eiken pas één man; dit is ook toegestaan bij eene hardnekkige ver dediging. De beweging van den zwerm naar voren geschiedt sprongsgewijze. De pelotonscommandant wijst een zwerm van di rectie aan. De ondersteuningstroep is aan geen vorm gebonden, zijn afstand mag nooit meer dan 100 pas bedragen. De versterking der tirailleurlinie kan door verlenging of verdubbeling geschieden; bij den bajonetaanval moet de ondersteuning gesloten in de zwermlinie geschoven worden, om een vast steunpunt te geven. Het snelvuur moet slechts gebruikt worden tot voorbereiding van den stormlooptot vervolging van den terugsnellenden vijand na een gelukten aanval; en om den vijand van zich af' te houden na een mislukten aanval. Bij de verdediging bezigt men snelvuur als de vijand tot den stormloop overgaat, vooral onmiddelijk vóór den samen- stoot van beide partijen; .tot vervolging van den afgeslagen aanvaller; tot dekking van den eigen terugtochteindelijk bij elke gelegenheid waar groote afdeelingen ongedekt binnen het werkzame schot zijn. De aanloop met de bajonet mag niet meer dan 80 a 100 pas bedragen; bij het stormloopen wordt een hoerah! aangeheven. De zwermen moeten onder het stormloopen naar het soutien aansluiten, alwaar ook de pelotonscommandant zich bevindt. Als de storm

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 30