28 gelukt, mag liet doelloos natoopen van enkele zwermen onder geene voorwaarde geduld worden. In het hoofdstuk over het gevecht met het peloton wordt de zeer juiste opmerking gevonden, dat de pelotonscommandant slechts zelden in de gelegenheid zal komen om omtrent het karakter van het gevecht te beslissen, maar in de meeste gevallen er toe bepaald blijft, in be grensde verhouding volgens bepaalde bevelen te handelen. De inachtneming van deze gewichtige vingerwijzing zal het gelief koosde voorwaartshollenhet doelloos vechten op eigen hand, de totale oplossing van alle tactisch verband bij de gerechten van den lateren tijd ten minste eenigszins voorkomen. Wij moeten van de subalterne officieren onvoorwaardelijk eene strenge inachtneming van de gevechts discipline vorderen, zonder hen in hun werkkring de zelfstandigheid te ontnemen. Het bereiken van het algemeen gevechtsdoel blijft de hoofdzaak. Eene compagnie is ingedeeld in 4 pelotons. De pelotonscomman danten zijn ook in de gesloten orde niet aan hunne plaatsen gebonden; gewoonlijk staan zij achter het midden. Als de compagnie alléén is, kunnen ook bevelen door middel van signalen gegeven worden. Zij geschieden uitsluitend op last van den compagniescommandant en worden niet herhaald. De vechtwijze der compagnie berust op liet streven om de werking van het eigen vuur vernietigend te doen zijn, daarbij zelf weinig verliezen te lijden en eindelijk den vijand door den bajonetaanval te verslaan. De beste wijze om aan deze eischen te voldoen, bestaat in eene juiste aanwending van het zwermgevechtdoch er kunnen ook om standigheden voorkomen, waarin de compagnie, als gesloten troep, met vuur en bajonet, gelegenheid tot vechten vindt. De verkenning van het terrein vóór elk gevecht wordt gewichtig genoemd. Omtrent het gebruik zijner compagnie is den commandant volle vrijheid gelaten; doch eene op zich zelf staande compagnie moet minstens één peloton in reserve houden. In verband strijdende met andere troepen, kunnen naar omstandig heden alle 4 pelotons als zwermlinie en soutien optreden. De pelotons kunnen of vleugelsgewijze naast elkander, (voor de helft in zwermen en de andere helft als soutien, evenals in het Fransche

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 31