323 bij liet mobiliseeren van het geheele leger, als voorbereiding tot een oorlog tegen een buitenlandsclien vijand? Schromelijke verwarring met daaruit voortspruitende onoordeelkundige handelingen en opeen stapeling van grove misslagen zijn dan te verwachten, die in zeer korten tijd den ondergang van het leger en daarmede het verlies van de Koloniën kunnen berokkenen. De zucht om alles wat Indië behoeft, in Nederland te centralisee- ren onder het onmiddelijk toezicht van het Ministerie van Koloniën, is daarvan de oorzaak. Pruisen werd na den vrede van Tilsit door den nood gedwongen, het grootsche werk zijner reorganisatie van het leger tot stand te brengen, waarvan de jaren 1866 en 1870 de gerijpte vruchten zijn geweest. De ontwerpers hadden organiseerende talenten, kenden hun land met zijne bewoners, begrepen den aard en het doel van het leger en de behoeften der onderdeelen, werkten op tijd, werden ondersteund door de natie enden ijzeren wil van het hoofd van den Staat, en zijn opgevolgd door mannen, die de eenmaal vastgestelde beginselen niet veranderden, maar de toepassing en uitvoering er van aanhoudend verbeterden. Frankrijk daarentegen geeft ons in 1870 geheel iets anders te zien. De machinerie de V écritoiredoor den genialen Pruisischen Minister Stein reeds in het begin dezer eeuw veroordeeld, omdat hij daaraan na den slag van Jena (14 October 1806) den ondergang van het Pruisische leger toeschreef, was in volle werking geweest gedurende eene halve eeuw en leverde, vooral tengevolge van het daaruit voort spruitende en zoo verderfelijke centralisatiestelselaan Frankrijk een Metz en Sedan. En waar een centralisatiestelsel in het eigen land reeds zulke na- deelen heeft berokkend, hoe veel te meer zal dit niet het geval zijn in de zoover van Nederland verwijderde Koloniën? Het kan niet aange nomen worden, dat J. D. S. geene rekening weet te houden met het dool en den aard van het Nederlandsche en van het Indische leger. Yan beide legers zijn zij geheel verschillend. Wel zijn, uit een nationaal standpunt beschouwd, de belangen dezelfde, maar elk heeft een afzonderlijk stelsel van verdediging, eene andere wijze van aanvulling en samenstelling, een geheel verschillend legerbelieer, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 326