327 zetel van het opperbestuur verwijderde bezitting, waar het blijven van do overheerschers in die gewesten en het behoud der vermeesterde landen alleen mogelijk is door eene goede organisatie en formatie van het leger in verband met aanwezige en vereischte instellingen, en door eene sterkteformatie van officieren, kader en minderen, welke in gewone tijden zeker niet minder mag zijn dan na eene mobilisatie der veldtroepen, omdat eene tijdige en behoorlijke aanvulling dikwerf hoogst moeilijk, zoo niet onmogelijk zal kunnen zijn. Is bovendien zulk een gebied, alwaar voor de bewoners de strijd om het be staan niet groot behoeft te zijn en zeker minder is dan in Nederland door den grootcn rijkdom aan voortbrengselen eene zeer gewilde bezitting en een welkome buit voor eene groote natie, bij wie het denkbeeld van politiek overwicht slechts beheerscht wordt door de vrees voor de overmacht van andere Europeesche staten, welke uit eigen belang voor do zwakkere natie partij zullen kiezen, dan mag liet minstens bevreemding wekken en voorzeker afgekeurd worden, dat het defensiestelsel onzer O. I. bezittingen zoo hoogst gebrekkig en nog niet eens vastgesteld isen geheel afhankelijk wordt gehouden van de inzichten van het Ministerie van Koloniën. 1811, 1825 1830, en 1873 heden hebben uit de gevolgen doen zien, wat een leger te lijden heeft, en welke nadeelen Ned.- Indië ondervindt, wanneer de samenstelling en de indeeling van liet Indische leger ondoelmatig, zijn, en het geene of hoogst onvoldoende instellingen heeft voor onderhoud, vervoer, verpleging en aanvulling. Ook door de in vredestijd ontbrekende samenvoeging van wapens en diensten, de elementen welke den vijand bestrijden en in hot eigen onderhoud voorzien, kunnen geene troepeneenheden als zelfstandige deelen van het leger ontstaan, terwijl het centralisatiestelsel, geheel beheerscht door heerschzucht en egoisme, de verdeeling van den arbeid als eene besparing van kracht te niet doet en de toepassing van zuivere strategische, tactische en staatkundige beginselen, als grondslagen bij het samenstellen en onderhouden van het leger voor een goed de fensiestelsel, onmogelijk maakt. Professor Vissering zegt in het lie deel, op bl. 62 ran zijne Staathuishoudkunde, dat de beeldspraak: „Java is de kurk waar Nederland op drijft" even schilderachtig als juist is..

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 330