352 - 3» Het stelsel, om aan de hoofden (sulthans) voor ieder aangenomen Alfoer f 50 uit te betalen, is af te keuren want dit stelsel gaf er aanleiding toe, dat de hoofden zich wel de moeite garenom zoo veel koppen als mogelijk was, den werver aan te wijzen, zonder er echter op te lettenof het Alfoeren waren of niet. -En zóó komt hetdatinstede van echte Alfoeren, zoo veel vreemd gespuis aangebracht werd. Bij het keuren kon ik in bijna alle gevallen de echte Alfoeren van het andere gespuis on derscheiden doch daaromtrent had ik als Officier van Gezondheid mij niet te bemoeien, en moest ik slechts constateeren of de aangebrachten voor de dienst geschikt of ongeschikt waren. 4e Aan het Civiel bestuur, den magistraat, valt nog te verwijtendat men, zonder nauwkeurig onderzoek, alle personen, die zich voor de keuring aanmeldden en door mij goedgekeurd werden, voor Alfoeren van goed gedrag verklaardetegen de verklaring van goed gedrag heb ik niets aan te merkenwel echter tegen het eerste gedeeltedat al het ge spuis, hetwelk duidelijk bleek, niet-Alfoeren te zijn, voor Alfoeren aangenomen werd. Zoo komt het, dat het Indische Leger, instede van eene Alfoeren-kom- 2>agnieeene kompagnie heeft gekregen, die voor het grootste gedeelte uit Ternatanen en ander gespuis bestaat. Omtrent het andere gedeelte van het opstel, betreffende de al of niet geschiktheid der Alfoeren voor de dienst, enz., wil ik den geachten schrijver niet volgenaangezien dit zaken van zuiver militairen aard zijn en ik als Officier van Gezondheid mij niet bevoegd acht, deze te beoordeelen. De officier van Gezondheid der 2e kl. De. C. Weintraub. Atjeh, Augustus 1879. Naschrift der Redactie. Ook van andere zijde werd ons sedert medegedeeld, dat de inzender van het door Dr. Weintraub besproken opstel zich vergist. Het Leger bestuur moet weten, dat ieder officier zijn plicht doet of nieten daarom voegen we aan Dr. Weintraub 's repliek nog toehetgeen onze bericht gever ons heeft geschreven. Recht voor allen. Alle Ternatanen zijn Islamieten en dus besneden. Bij de keuring heeft men zich herhaaldelijk kunnen overtuigen, dat nagenoeg geen

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 355