370 om ons heenop elke face vier. Het zijn allen kazematten van +15 M. lengte2-1 M. hoogte en 5 M. breedteaan de uiteinden voorzien van twee venstersen aan den kant van de binnenplaats nog eene deur. Drie van deze lokalen dienen tot eetzalen der pupillenw'aar de tafel juist gereed is voor het avondeten, dat na terugkomst van den marsch zal genuttigd worden. Het servies" van aardewerk staat ordelijk gerangeerd. Yoor iederen dischgenoot ligt een Berlijnsch zilve ren lepel en vork benevens een mes gereed. Behalve de gewone banken, staat aan de uiteinden van elke tafel een klein bankje voor den gegradueerden pupil, tafelchef. Het lokaal er naast dient tot eetzaal der onderofficieren, is iets netter ingericht en met schil derijen, enz. versierd. Op de volgende zijde hebben we de kleedingmagazijnen met bureaux der administrateurs, de bibliotheek en het magazijn van schoolbehoeften, benevens de wapenkamer, waarin na afloop der exercitiën de wapens opgeborgen worden. De 3e face bevat vier gelijke lokalen, die voor teekenzalen worden gebezigd, en op de 4e bevinden zich de schermzaal, rustkamers, vivresmagazijncn, enz. In de overschietende driehoekige vakken zijn kamers gebouwd, die voor bureaux en tot logies van het administratief kader en enkele élèves- onderwijzer dienen. In eiken hoek is eene poort, die naar buiten eu een wenteltrap, die naar boven voert. Bij het naar boven klimmen bewonderen we de kolossale dikke muren, waaruit het geheele gebouw is samengesteld. Op de bovenverdieping zijn 16 slaapzalen; tusschen elk viertal zijn de kamers voor de onderofficieren en korporaals te vinden. Op elke slaapzaal staan in 2 rijen, 10 a 11 ijzeren kribben zoo ver mogelijk van elkaar. Onder elke krib staat een kleedingkistje. Hier en daar hangen tegen den gewelfden muur mooie teekeningen of caricaturen, die in waarde verschillen, naarmate van den leeftijd der jongens, welke de kamer bewonen. De pupillen worden zooveel mogelijk leeftijds-gewijze gelogeerd onder toezicht van een gegra dueerden pupil (le of 2e klasse). Zonder stoornis loopen we het geheele fort rond tot aan het kruitmagazijn, wagen ons nog even boven op den ringmuur van het dak, waar we een riant uitzicht hebben, en dalen de trappen af om

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 373