372 om de matras om te keeren, het hoofdkussen op te schudden en de sprei op te vouwen, want om kwart over vijf wordt het signaal „watermarsch" geblazen, waarop de jongens, nog in slaapbroek en kabaai gekleed, met een handdoek en een stuk zeep in de hand, aantreden om naar de zwemkom te worden geleid. Een flink bad maakt daar eindelijk allen voor goed wakker. We gaan vervolgens met den luitenant van den dag naar de ont bijttafel der pupillen. - Daar staan de knapen achter hunne zitplaatsen, in afwachting van de order om het gebed te doen, hetwelk in elke eetzaal door een pupil overluid wordt opgezegd. Op het sein van den hoornblazer gaan allen zitten om gretig.in hunne boterham met eieren, kaas of ham te happen en daarbij een warmen kop koffie te drinken. Als alle magen zoowat bevredigd zijn, wordt het sein tot opstaan gegeven, en doet de hoornblazer het signaal „tamboersappel" hooren, waarop allen heengaan om ten 5j- ure aan te treden voor de morgen dienst. Wij komen terug als alles in vollen gang is. Van het officiers kampement wandelen we door de breede, rechte laan van kanariboo- men naar het fort, dat we van den eersten pas af aan vóór ons zien. Halfweg, bij de barriere gekomen, hooren we de muziek in den re petitiekoepel een opwekkenden marsch spelen. Alle afdeelingen, die practische oefeningen verrichten, zijn in de lengte van de laan opgesteld, zoodat we al voortgaande alles kunnen in oogenschouw nemen. De rij wordt geopend door een achttal jonge lingen tusschen de 14 en 18 jaren oud, die met een bronzen kanon van 7 c. M. exerceeren en manoeuvreeren, zóó vlug en goed als geoefende artilleristen. Een drietal daarnaast doet hetzelfde met den Coehoorn- mortier. Hu staan we een oogenblik stil bij een twaalftal knapen tusschen de 13 en 15 jaren, die met de model-kavalleriesabel staan te attaqueeren en pareeren, en verdere exercitiën uit de Ruiterschool te voet uit te voeren met eene juistheid, dat het een lust is om het te zien. De daaropvolgende groep van gelijke sterkte en leeftijd is bezig te exerceeren met de lans, eene oefening, die ons, omdat we haar zoo weinig zien en ze door deze knapen zoo aardig wordt uitgevoerd, goed bevalt. We staan thans stil bij eene groep, die onder kommando van een ouderen pupil proeven van geoefendheid

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 375