374 De navolgende vakken worden in de verschillende klassen met vrucht onderwezen: het lezen en schrijven; de grammaticale gronden der Nederlandsche taal; de rekenkunde in haar geheelen omvang, met gebruik van het nieuwe metrieke stelsel; het maken van op stellen de gronden der algemeene geschiedenisde geschiedenis van Nederland, meer volledig de geschiedenis van Nederlandsch-Indië de algemeene -gronden der aardrijkskunde, die van Nederland en Nederlandsch-Indië meer volledig; een paar malen's weeks wordt zangles gehouden. - Hier en daar wordt ons' een goed, ja zelfs uitstekend antwoord gegeven, maar over 't algemeen gaat het met het schriftelijk werk beter dan met het mondelinge, omdat de meesten tegenover ons wat timide zijn. Yooral in het schoonschrijven en in het vlug uitwerken van ingewikkelde rekenkunstige vraagstukken hebben de meesten het ver gebrachten ze behoeven- in kennis niet onder te doen voor het gros der leerlingen van de Grouvernements-lagere scholen. Tegen elf uur wordt het signaal voor het eindigen der lessen gegeven, en weder snelt groot en klein de trappen op en af; want dadelijk moeten ze aantreden, en chemise, met een waschbekken, handdoek en stuk zeep in de hand ten einde na gehouden appel en inspectiegezicht en handen te wasschen bij het zoogenaamde reinigingstoestel op de binnenplaats. Ook is het juist de dag van de schoone ivasch, zoodat ieder pupil zich bij zij 11 gereed staanden sectiekommandant vervoegt om zijn schoon goed te ontvangen en daarna naar den officier van den dag stapt, om met een militair salut te komen mededeelen of hij alles in orde heeft terug ontvangen. Voor al die werkzaamheden wordt slechts een kwart uur tijd gegevenen na ommekomst daarvan gaan de knapen aan tafel. Slechts tweemaal 's weeks wordt er soep gegetenomdat de knapen over 't algemeen niet van soep houden. Het eten gaat steeds gere geld, en heeft plaats onder toezicht van al de sectiekommandanten en een officier. Na afloop van den maaltijd, om 11^ uur, mogen de niet gestraf ten in het park gaan spelen tot 12J- uur. De ondeugende knapen, die zich aan de eene of andere overtreding der bepalingen of aan brutaliteit hebben schuldig gemaakt, moeten gedurende dien tijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 377