375 strafexerceeren. "We zien nog even de schuit aantreden en hebben wel eenigszins medelijden met die bedrukte gezichten 5 doch die wat verdient, moet ook wat hebben. In het speelpark is een leven van belang. Hier staat een clubje de kippen en duiven te voeren; daar worden aan een hondje kunstige toeren geleerdginds zijn enkelen bezig met het cultiveeren van een bloementuintje en anderen met het maken van een kampong in miniatuur met den afval der door de Genie gebiuikte bamboe, en zoo is er voor elk wat wils Het kader heeft geene oogen en handen genoeg om te zorgen, dat de knapen niet in de boomen klimmen, want dat doen ze dolgaarneniet tegenstaande het, ter voorkoming van ongelukken, streng verbo den is. Zoodra dit speeluurtje verstreken is, marcheeren allen weer naar de scholen en ateliers. Hie 's morgens op school waren, gaan nu naar de ateliers en teekenzalenen die 's morgens aan 't werk of aan 't teekenen waren, gaan nu naar school. We gunnen den officier van den dag voor zich alleen het genoegen om weer de scholen en ateliers af te patrouilleeren tot 's middags 3^ uur, en keeren huis waarts. Het werkzaam leventje aan de pupillenschool gaat intusschen zijn gang. Om 3j uur eindigen de lessen; de pupillen gaan zich weer aan 't reinigingstoestel wasschen, en om 4 uur staat alles gekleed, en wat de grooteren betreft, ook gewapend voor de middagdienst. De jongste of 1° cathegorie heeft kamergymnastiek, de2e en 3e gym nastiek en voltigeeren, en de gewapenden hebben onderlinge instruc- tie in de Rekrutenschool. Voornamelijk trekken de gymnastiek en het voltigeeren onze aandacht. Daarbij wordt door sommige knapen meesterlijk gewerkt. Met gemak en juistheid worden moeilijke acro batische toeren aan rekstok, ladder, ringen, brug, trapezium en an dere werktuigen door kleine kereltjes verricht, dat het verbazing wekt. Ook bij het voltigeeren zien we jongens van 12 tot 14 ja ren, enkelen nog zeer klein, over het hooge paard springen of ei over heen duikelen, zooals het slechts in een circus zou te verwach ten zijn. Ten 5 ure zijn die oefeningen afgeloopen, en vereenigen zich sue-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 378