379 gezegd: „De le afd. wordt zooveel mogelijk onderwezen gedurende het marcheeren naar het oefeningsterrein en den terugmarsch naar het kwartier." Op het oefeningsterrein zelf wordt dus de compagnie voornamelijk in de gevechtsschool geoefend. Alhoewel de tweede afdeeling van het nieuwe voorschrift vele goede wenken bevatvoldoet zij echter geenszins aan de eischendie wij aan een reglement stelden. (Zie afl. Till.) Dit deel van het reglement is volstrekt niet imperatief; het geeft geene normale geveclitsvormen het stelt de verspreide orde niet genoeg op den voorgrond het terrein de omstandigheden het oordeel van den compagniescommandant spe len er voorname rollen in, en leveren stof tot beschouwingen, die meer in een tactisch leerboek te huis behoorendie welop beknopte wijze tot grondregels vereenigd, aan het eigenlijke imperatieve ge deelte mogen voorafgaan, maar niet daartusschen verspreid mogen zijn. AVij eischen van èene gevechtsschool, dat zij ons positieve normale geveclitsvormen geeftdie zoo eenvoudig moeten zijndat ieder officier zich die gemakkelijk in het geheugen kan prenten, het kader en de manschappen daarin spoedig te oefenen zijnen hunne toepassing noch door het terrein, noch door den vijand noemenswaardige belem mering kan ondervinden. AYij zijn tot deze eischen gekomen door het lezen eener studie van den generaal LewalIntroduction a la tactique positive, eene voordracht door den generaal gehouden in de Reunion des, Officiers te Parijsden 28en Maart 1878. AYij veroor loven ons eenige citaten daaruit op te nomendie den lezer stellig tot eene kennismaking met die belangrijke voordracht zullen nopen. „La tactique positive est la veritable tactiquela seule qui convienne a l'homme de guerre uniquement préoccupé des applications utiles. La tactique positive est la base et le fondement de toute instruction pra tique clle seule peut préparen les officiers au róle qui leur incom- be en campagne. II ne suffit pas d 'avoir pris part a la guerre pour la connaitre. La pratique de la guerre ne constitue pas l'expérience a elle seule. II faut non-seulement avoir fait la campagne, mais encore avoir réflé- clii sur ce qu'on a vu et accompli. Si l'on n'y apporte un esprit d'étude et d'observations continuelles, Zie Journal des Sciences Militaires Avril 1878.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 382