Mislukt de aanvaldan werpt men zich neer en beproeft alles om dien nogmaals te herhalendaar omkeeren het slechtste is, wat men doen kan. Als men tot het defensief bepaald is, kan men reeds op 900 a 1000 M. door eenige goede schutters doen vuren op afdeelingen. Is de vijand tot op 300 M. genaderd, dan moeten de soutiens in de linie rukken. Onderneemt de vijand den stormaanval, dan opent men het snelvuur, waaraan zelfs de reserve deelneemt. Eene vooraf gercedgehouden afdeeling doet nu een uitval in 's vjjands flank. Wordt een terugtocht noodig, dan wordt de reserve in eene opne mingsstelling geplaatst en gaat de vuurlinie echelonsgewijze en met sprongen terug. Den vijand houdt men door snelvuur en salvo's van zich af. Het Zwitsersch reglement munt uit door groote eenvoudigheid en beknoptheid. De formatiën zijn eenvoudig en weinig-in getal, juist geschikt voor een militie-leger. Reeds in het jaar 1874 werd in Nederland een ontwerp-voorschrift op liet tirailleer en aan de veldbataillons ter beproeving gegeven. Daarop volgde in 1875 een voorschrift, waarin verschillende inge komen bemerkingen hare plaats gevonden hadden. Ook omtrent dit ïeglement werden later verslagen van de korpscommandanten ingewacht. Eindelijk werd in 1877 een definitief Voorschrift opliet, tirailleeren uitgegeven. ij achten eene nadere bespreking van dit voorschrift overbodig, dewijl de Indische Tirailleurschool bijna letterlijk daarnaar gevolgd is, en wij bij onze critiek dus van zelf de gebreken van beide re glementen gelijktijdig kunnen aantoonen. Het meest belangrijke verschil tusschen beide reglementen bestaat in de sterkte der sectie, welke in Nederland op 3 groepen van 14 a 16 man, en in Indië op 2 groepen van 12 a 14 man bepaald is. M ij zullen hiermede ons overzicht besluitendaar de reglementen van de Noordsche rijken veel overeenkomst met het Duitsche heb ben. In Italië was in 1876 reeds een nieuw reglement gedeeltelijk ingevoerd, toen op last van den nieuw optredenden Minister van Oorlog- de verdere bewerking gestaakt en het vorige reglement van 1869

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 38