389 bijna loodrecht op, in plaats van evenwijdig aan de vijandelijke stelling te ontwikkelen. En dan zulk eene frontverandering op signalen uit te voeren! Gelukkig veroordeelt de laatste alinea der het voor gaande als onpractisch en onuitvoerbaar. Over de bewegingen van de soutienlinie en van de reserve zwijgt het reglement. 33 39. Aannemen der gevechtsorde. Tegen dit gedeelte hebben wij de grootste grieven, omdat daarin alle methode ontbreekt, en geene positieve normale gevechtsformatie is voorgeschreven. Wij beroepen ons in de eerste plaats op het gezag van den generaal Lewal. Uit de door ons overgenomen citaten zijner „Introduction a la tactique positive" blijkt reeds, dat hij normale gevechtsvormen dringend noodig acht. Die normale gevechts formatie voor eene compagnie heeft hij aangeduid in XIV tot XX zijner „Tactique de combat." De Generaal deelt de compagnie (200 geweren) in drie pelotonselk peloton in 3 sectiënelke sectie in 2 escouades of groepen. De escouades worden gecommandeerd door korporaals, de sectiën door sergeanten, dq pelotons door luite nants bovendien is bij elk peloton een aspirant-officier ingedeeld. De compagnie stelt zich tot het gevecht op in drie liniën van gelijke sterkte: de tirailleurlinie, de soutienlinie en de reserve. Daartoe verspreiden de beide eerste pelotons elk de helft „en tirailleur en houden de andere helft als soutien achter. In elk peloton wordt van elke sectie de eene groep in de tirailleurlinie, de andere groep in de soutienlinie geplaatst. Op die wijze wordt het dooreenraken der verschil lende onderdeelen zooveel mogelijk vermeden. Het derde peloton vormt de reserve. Van de beide voorste pelotons maakt elk gewoonlijk een afzonderlijk echelon uit. De tirailleurs staan oorspronkelijk op 2,10 M., midden op mid den, van elkander. De soutiengroepen stellen zich bij voorkeur op één gelid; men kan ze ook gesloten houden achter dekkingen. Het reserve-peloton staat op één gelid, arm aan arm, als het terrein geheel open isop twee gelederen, waar eene terreindekking voorhanden is uit de flank of in colonne in moeilijk terrein. (Zie fig. I.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 392