396 liare grootste gevechtskracht zoekt. (Zie afl. YIII, bladz. 137.) Bracht men daartoe het geheele voorste peloton tegelijk in de tirailleurlinie, dan kon slechts ééne sectie in de soutienlinie worden geplaatst, met ééne groep achter eiken vleugel der tirailleurlinie. Dat splitsen dier sectie is echter in strijd met 34, en de sterkte der soutienlinie volgens 37 te gering. Eene normale opstelling aan te nemen zonder reservezooals 33 der Tirailleurschool aangeeft, kan bij ons slechts afkeuring vinden. De rol van den compagniescommandant wordt daardoor van den beginne af tot toeschouwer gereduceerd. Zoolang hij nog over eene reserve te beschikken heeft, al is zulks dan ook slechts ééne sectie oefent hij een beslissenden invloed op het gevecht uitdaarom schrijven verschillende reglementen voor, dat de reserve zoolang mogelijk intact gehouden moet worden, en eerst op het beslissend oogenblik in de actieve linie mag worden gebracht. Ons reglement heeft dien gulden grondregel geheel vergeten. Er wordt in de 2e afdeeling der Tirail leurschool over de opstelling, den afstand en de gedragsregels der reserve in het geheel niet gesproken, uitgezonderd met een enkel woord in 46. Daarentegen vond men in de 63, 64 en 65 der nu vervallen tweede afdeeling van de Compagniesschool zeer goede grond regels voor het gebruik der reserve. Wat nu het nieuwe reglement in zijne 35 en 36 behandelt, kunnen wij voorbijgaaner valt weinig goeds van te zeggen. Wij hebben bij het bespreken der le afdeeling onze denkbeelden over het verspreiden, het interval tusschen de groepen, over de opstelling in verband met het terrein, over het bewaren der richting en over de talrijke commando's uitvoerig medegedeeld. Wij zouden in deze alles willen doorslaan, wat reeds vroeger in het reglement gezegd is, hetzij in de le afdeeling, hetzij bij de plichten der groepscomman danten, hetzij bij 30 en 33. Als de Recrutenschool eens geschre ven ware in denzelfden geest als de Tirailleurschool, telde zij zeker 300 bladzijdenHet commando en de wijze van verspreiden in 36 bevatten grootendeels onzin. Wie is de commandant der tirailleur linie? Wie zal zoo dwaas zijn om uit de sectiecolonne op de achterste sectie te laten verspeiden? Als de sectiën vóór de benoemde rechts en zij, die achter haar in colonne staan, links in de tirailleurlinie

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 399