met eenige wijzigingen weder werd uitgegeven, op grond dat het nieuwe reglement in hoofdbeginselen te weinig met het oude ver schilde doch daarentegen vele nieuwe vormen bevatte, die moeilijk zouden te leeren zijn, en waardoor bij eene mogelijke mobilisatie van de reserve slechts verwarring zoude ontstaan. W ij hebben dit beknopt overzicht van onderscheidene reglementen medegedeeld om daardoor te doen uitkomen, dat het in 1879 geene bijzonder moeilijke taak was om een goed voorschrift op het gevecht in verspreide orde samen te stellen. Wij betwijfelen echter ten sterkste of deze reglementen bij de samenstelling der Indische Tirail leur school geraadpleegd zijn. Wij voor ons hebben daarvan in die school nergens eenig spoor gevonden. Maar behalve die reglementen, staan nog zóóveel tactische geschriften ter dienste, dat wij alleen voor de opsomming der titels eenige bladzijden zouden behoeven. Door de studie dier rijke bronnen voorbereid, en verrijkt met de oorlogsondervinding van het Indische leger, had men voor dat leger toch wel iets beters kunnen samenstellen, dan het bijna slaafs gevolgde voorschrift van het Nederlandsche leger. Waarom bovendien niet nagevolgd, wat in groote legers is gedaan, zelfs nadat zij kort te voren eeu belangrijken oorlog hadden gevoerd, namelijk het bijeenroepen van eene commissie, zooals in Frankrijk, of het houden van proef-exercitiën, zooals in Duitschland en Oos tenrijk? Ook in Nederland heeft men steeds dien weg bewandeld. De scholen voor de Infanterie en het reglement op de velddienst zijn door commissiën samengesteld. Alle reglementen uit den laatsten tijd zijn in beproeving aan de korpsen gegeven; ook hebben in het kamp bij Milligen proef-exercitiën op groote schaal plaats gehad. Wil men een reglement als de. Indische Tirailleurschool goed be proeven, dan late men dat eerst door eenige bataillons eenigen tijd beoefenen en houde dan vuurexercitiën op groote schaal voor eene beoordeelingscommissie. Daarbij mogen dan vooral de Inlandsche compagniën niet ontbreken, want eene beproeving bij een klein, speciaal korps met zeer ontwikkelde manschappen, zooals in 1876 bij de Militaire school te Meester-Cornelis heeft plaats gehadis niet 36 Zie de voorrede van de Elementaire tactiek door L. De Vlaming, '2e druk. Bladz. 4 9.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 39