402 4e De vleugels der tirailleurlinie tegeu kleine, vijandelijke aanval len te beschermen. Bij een defensief gevecht: le De tirailleurlinie gedurende het vuurgevecht steeds op hare normale sterkte te houden. 2e Met het nog overgebleven gedeelte aan het vuurgevecht deel te nemen, zoodra de aanvaller zoo dicht genaderd is, dat hij een stormaanval zou kunnen beproeven. 3e De tirailleurlinie in sommige gevallen op te nemen of haar gelegenheid geven zich achterwaarts te herstellen. 4e De vleugels der tirailleurlinie te beschermen. De vorm der soutiens wordt in het reglement aangegeven op eene wijze, die tot vreemde verklaringen zou kunnen leiden„De soutien- linie kan worden geformeerd aaneengesloten, in colonne, uit de flank of verspreid." Hoe kan nu eene linie in colonne of uit de flank geformeerd zijn? De bedoeling zal wel wezen, dat de afdee- lingen in de soutienlinie zich kunnen opstellen in gesloten orde, in linie, in colonne of uit de flank, of wel in verspreide orde. Die vormen vonden wij ten minste in de reglementen van andere legers; bovendien nog in het Engelsche en Zwitsersche reglement de door von Scherff uitgedachte geopende liniewaardoor hij verstaat eene formatie op twee gelederen met één of twee pas tusschenruimte voor elk rot en een grooteren afstand tusschen de gelederen. Over de formatie dor soutiens is veel strijd gevoerd, omdat daar mede het dooreenraken van de troepen in nauw verband staat. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat vooral de Duitsche schrijvers veelal een gevecht van groote troepenafdeelingen behan delen en een krachtig artillerievuur op grooten afstand veronderstel len, zoodat door de Infanterie veel vroeger (op 3000 a 2500 pas van den vijand) de gevechtsformatie moet worden aangenomendan ooit bij het Indische leger zal noodig zijn. Zoo bijv. laat von Scherff van elk aanvallend bataljon ééne compagnie geheel „en tirailleur" verspreiden en eene andere compagnie in colonne als soutien volgen. Dit soutien, zegt hij, moet nu langzamerhand eene breeder wordende formatie aannemen; zoodat dit van de colonne tot de linie, van deze tot het vaneengaan der pelotons of sectiën en ten slotte tot het

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 405