403 openen van de gelederen bij die onderafdelingen voeren zal; dit laatste zal in den regel reeds op 800 a 600 pas van den vijand moeten gebeuren. A on Yerdy du Ycrnois en Riistow bonden eene ontwikkeling der soutiens „en tirailleur" voor zeer gevaarlijk, omdat de troep, als liij soms verliezen lijdt, zoo licht geneigd is ook van zijn kant het vuur te beginnen. Bij onze Inlandsche compagnieën zou dit gevaar voorzeker licht ontstaan. YYij achten voor de kleine soutiens dat verspreiden onnoodig en geven de voorkeur aan de geopende linie met één pas ruimte tusschen do rotten en eenigen afstand tusschen de gelederen, bijv. volgens 10S der Recrutenschool. De generaal Lewal stelt zijne soutiens bij voorkeur op één gelid, echter met minder tussehenruimte dan de tirailleurlinie (1,05 M.) Eene bepaalde ontwikkeling van twee tirailleurliniën .op 600 pas achter elkander werd op last van den generaal Chanzy aangenomen bij het tweede Loire-leger inden veldtocht van 1870-71. Ook in een werkje vau den Pruisischen majoor C. von "Widdern „Yom Gefecht, wordt eene dubbele tirailleurlinie aldus aangeprezen: „Er kunnen omstandigheden voorkomen, waarin de aanwending van twee tirail leurliniën, die elkander op een afstand van 300 pas volgen, zeei nuttig is. Bijv. Een bataljon Infanterie stoot op marsch dicht vóór een dorp op den vijand en wordt met een levendig vuur ontvangen. Het ontwikkelt daarop dadelijk tegen den dorpsrand eene sterke tirailleurlinie, die niet alleen den vijand in den eersten energieken aanloop terugwerpt, maar die ook tot aan den tegenovergestelden dorpsrand blijft avanceeren. Gedurende het voortdringen der tirail leurs komt het gros in het dorp, om de tirailleurs zoo noodig tegen een retour-offensif des vijands te ondersteunen, maar wordt nu plotseling uit eene menigte huizen beschoten. Do tirailleurlinie heeft zich met dat moeilijk doorzoeken der gebouwen niet kunnen ophou den; hare taak vooral was: den vijand terug te werpen en hem op de hielen te blijven tot aan den tegenoverliggenden dorpsrand. In dien nu de eerste, aanvallendelinie gevolgd ware door eene tweede, doorzoekende, linie, zou het ongeval met het gros niet plaats gegre pen hebben. Dit ééne, aan persoonlijke ondervinding ontleende voorbeeld voor vele!" YVij zijn het met dezen schrijver volstrekt niet eens. Dat het

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 406