406 pas verwijdefd, dan zou hij eerst te hulp kunnen komen tegen den tijd, dat de tirailleurs zijn afgemaakt. Het vuur van den Inlandschen vijand heeft bovendien in vergelijking met dat van een Europeeschen verdediger zoo weinig uitwerking, dat ook daar om de soutiens veel dichterbij gehouden kunnen worden. En als men oplettend de vorderingen der nieuwere gevechtstactiek gevolgd heeft, dan ontwaart men bij de schrijvers van de laatste jaren ook het streven om de soutiens zoo dicht mogelijk achter de tirailleurlinie te houden. Zoo bijv. stelde von Boguslawski in Oct. 1871 dien afstand op minstens 400 a 500 pas en in 1877 op slechts 200 pas. In het eerste gedeelte onzer studie kan men de normale afstanden vinden, die in de vreemde legers voor de soutiens of renforts zijn voorgeschreven. Zij wisselen af tusschen 100 a 150 pas, 100 a 150 meters en 150 a 200 yards. Eindelijk .heeft hot terrein een grooten invloed op de meer dere of mindere nabijheid van de soutienswant naarmate het terrein meer bedekt is, wordt het moeilijker voor de commandanten der soutiens om de tirailleurlinie nooit uit het gezicht te verliezen, doch valt het hen gemakkelijker om hun troep tegen het vuur des vijands te dekkendus kan de soutienlinie dichterbij blijven. Dit alles te zamen leidt ons tot het aannemen van een normalen af stand van 50 a 100 pas. De Beiersche majoor von Hoffman zegt echter te recht„Wat de soutiens betreft, ben ik het met Campe eens, dat hun afstand zich niet wiskundig laat bepalen. Zoo nabij mogelijk is het eerste vereischte; zoo gedekt mogelijk het tweede; iu een vorm zoo open mogelijk het derde vereischte." Over de bewegingen der soutiens zegt het reglement niets beslis sends. Het zegt, dat de afstand tusschen de beide liniëu gaandeweg minder zal worden; het maakt de opmerking, dat de tirailleurlinie, als zij halt moet houden, niet zoo snel voorwaarts zal kunnen komen als de soutiensen dat daardoor het voordeel zal worden verkregen, dat de soutienlinie eindelijk als het ware met de tirailleurlinie ééne linie zal vormen. Wij besluiten daaruit, dat, terwijl de tirailleurlinie sprongsgewijze onder het vuren avanceert, de soutiens in den ge wonen gang blijven doorloopen, en dat zoodoende de afstand tus- Campe, „Ueber die Ausbildung der Compagnie für das moderne Gefecht."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 409