DE SCHUTTERIJ NEDERLANDSCH-IVDIË. Vervolg en slot. Zie de afleveringen No. 4, 5 en 6). Om den officiersrang te verkrijgen zou men aan de volgende mili taire vereischten moeten voldoen de Rekruten- en Kompagniescholen kunnen kommandeeren en in de Bataillonschool als divisiekomman- dant kunnen optreden; genoegzame bekendheid bezitten met de voor schriften van de inwendige- en garnizoensdiensten, alsook met het „Voorschrift op de wapenen, munitiën en schietoefeningen", voor zoo verre dat het geweer en de schijfschietoefeningen betreft; zaken als het nummeren van slag- en blaasinstrumenten, enz. zijn voor een schut- terofficier minder noodigdeze behooren tot den bijzonderen werkkring van den officier van wapening. De examens geschieden mondeling en geheel praktisch op het terrein met de manschappen en met het geweer in de hand, zonder streepjes op het bord of het uit het hoofd opdreunen van de deelen van het geweer achter elkander, als waren het de graven uit het Hollandsche huis. Aangezien de Schutterij hoofdzakelijk zal gebezigd worden tot het te keer gaan van onlusten en het uiteendrijven van samenscholingen, zou het zijn nut kunnen hebben, wanneer het departement van Jus titie eene instructie samenstelde, de wijze regelende hoe men in die omstandigheden moet handelen, welke gedragslijn er bij in hechte nisnemingen gevolgd moet worden, hoeveel sommatiën men doen moet alvorens geweld te gebruiken, enz. enz. De basis hiervan zou voor de officieren en het kader der Schutterij verplichtend moeten zijn. Thans bestaat er hoegenaamd niets van dien aard, ten minste niet IN

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 41