426 worden met den ouderdom der echtgenootenNiets evenwel van dat alles Willekeurig werd bepaald, dat de weduwen een zeker pensioen zou den genieten, overeenkomstig den rang hunner overleden eehtgenoo- tenweduwen met kinderen zouden iets meer genieten, in verhouding tot het aantal kinderen, welke vermeerdering mede even willekeurig werd vastgesteld. Om deze uitgaven te dekken werd, weder geheel wille keurig, bepaald, dat een zeker gedeelte van het inkomen zou worden ingehouden niet alleen van hen, die belang hadden bij de instelling, o neen, men nam eenvoudig het dwangmiddel te baat om te bepalen, dat alle officieren van hunne inkomsten een zeker deel zouden bijdragen, Hoe men toch tot die laatste onbillijkheid is gekomenis ons niet duidelijk. Zou men wellicht bevreesd zijn geweest, dat de bijdragen door de belanghebbenden alleen te laten leveren, te drukkend voor dezen zouden geweest zijn? Maar indien zulks werkelijk het geval ware geweest, dan zou in de eerste plaats het bewijs geleverd zijn van de onbestaanbaarheid van een dergelijk fondsen ware het beter geweest, het niet in het leven te roepen. Had de Regeermgwant deze bemoeide zich, en volgens onze meening ten onrechtemet deze aangelegenheidhet lot der weduwen en weezen willen verzekeren, dan had zij dat maar uit 's lands fondsen moeten doen, maar niet, krachtens het recht van den sterkste, daarmede eene categorie van personen moeten belasten, die geen direct belang hadden bij het wel zijn dier weduwen en weezen. Maar uit niets is gebleken, dat die vrees gegrond zoude geweest zijn; de proef werd nooit genomen;ja, zelfs in niet een der voorstellen van alle opvolgende directiën, noch in die van de regeering is ooit sprake van het nemen van eene dergelijue proef. Niets dan willekeur en het vasthouden aan een eenmaal aan genomen beginsel. En dat men als 't ware, van af den beginne de onbillijkheid voel de, bewijst de bepaling, die blijkbaar eenigszins vergoelijkend moest wer ken, dat de gehuwden iets meer moeten betalen. Het hoofdbeginsel van het fonds was nu, de uitgaven door de in komsten te dekken, m. a. w. leven bij den dag, en de noodlottige gevolgen van dit stelsel, of liever gebrek aan een stelsel, zouden ook niet lang uit blijven de bijdragen waren niet groot, het evenwicht zou dus spoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 429