431 bepaald op G%. Was deze maatregel nu op cijfers gebaseerd Geens zins, men had er maar weder een slag in geslagen, en vooral gezorgd, dat de contributie niet te gering was. Cijfers bestonden niet, nadat liet fonds 25 jaren had bestaan, en zijn nu het nieuwe fonds weder om meer dan 25 jaren bestaat, nog niet voorhanden! Wel geven de verslagen jaarlijks eene opsomming van het aantal weduwen en kinderen, doch de statistiek dier weduwen en kinderen, namelijk op welke wijze de vermindering en de vermeerdering plaats heeft, is niet bekend; omtrent de sterftekansen der contribuanten zeiven is niets aangeteekend. Wel zijn voor den onvormoeiden navorscher uit de boeken van het fonds eenige gegevens te verzamelen, doch goede statistieke tabellen worden niet aangehouden, en zij zijn dan ook in het nog steeds gehuldigd wordende stelsel niet noodig. Het is nog steeds hetzelfde leven bij den dag, en ook de geschiedenis van het nieuwe fonds is daar, om zulks te bewijzen. Dank zij der liooge contribution, was de stand van het fonds vrij spoe dig zeer voordeelig en het gevolg was.. dat men zich niet ontzag, deze voor weduwen en weezen door dwang bijeengebrachte e-elden aan te wenden voor andere doeleindenja, het alleszins juiste argument, dat het onrechtvaardig was, de gepensioneerden aan hun eigen pensioen te laten betalen, was niet bij machte, deze zoo onzuivere, doch gemakkelijk vloeiende bron te stoppen. Toen de ondersteuning van het V. P. fonds niet meer noodig en de stand van het fonds steeds vooruitgaande wasverhoogde men de uitkeeringenen toen die gunstige stand nog bleef toenemen, ging men er eindelijk toe over, de contributiën te verminderennadat men jaren achtereen de officieren blijkbaar te veel had laten betalen. Voor eene vermindering der uitkeeringen aan onze weduwen en weezen behoeven wij niet te vreezendit zou te veel strijden met de heer- schende begrippen; eerder is een streven naar het tegendeel, zij het dan ook onder andere vormenop te merken. Eene verhooging van contributie, het eenige overschietende middel om het evenwicht tus- Wij betuigen bij deze onzen haftelijken dank aan den heer TL A. A, Ni clou Amanuensis van het M. W. en W. fonds, voor dé welwillende wijze, waarop hij ons in de gelegenheid stelde, eenige der door ons benoodigde gegevens te verzamelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 434