434 6 Hierbij zal zicli het eigenaardig verschijnsel voordoen, dat de contribution worden verhoogd, niettegenstaande het kapitaal steeds aangroeiende, ja wellicht nogmaals en nogmaals verdubbeld zal zijn. Dit steeds toenemende kapitaal, waarvan de bestemming niet is aangewezendat blijkbaar slechts dient 0111 aan te groeienzal vroeg of laat, in moeilijke finantieële omstandigheden, voor de regecring eene verleidelijke hulpbron zijn, en met het oog op de geschiedenis, moet het ons niet verwónderenwanneer wijden een of anderen dag, deze door de officieren ten behoeve van weduwen en weezen bijeengebrachte gelden voor een ander doel zien aanwenden. Toen wij boven de woorden „oogenschijnlijk niet onvoordoeligen stand van het fonds" gebruikten, wilden wij daarmede niet zeggen, dat die stand onvoordeelig was, doch alleen dat daaromtrent geene zekerheid bestaat. Daartoe toch zou het noodig zijn, de reserve voor ieder deelgerechtigde en het vermoedelijk bedrag, benoodigd om de loopende verbintenissen tot het einde toe na te komente kunnen berekenen; doch de daarvoor noodige cijfers ontbreken. Het kapitaal is vrij groot, maar men vergete niet, dat p. 111. 500 weduwen en kinderen (bijlage YI) bedeeld worden en er 800 deelgerech- tigden zijn. Met de ons ter dienste staande cijfers hebben wij eene globale berekening gemaakt, ten einde ons van den al of niet voordceligen stand te overtuigen. "Wij hebben daartoe in bijlage YI (gebaseerd op de jaarlijksehe verslagen van het fonds) over de laatste 16 jaren de kinderen van hertrouwde weduwen en do weezen, in verhouding tot hetgeen zij uitbetaald krijgen, herleid tot weduwen en zien, dat jaarlijks per weduwe en één kind gemiddeld f 1000 wordt uit betaald. Sterftetafels der weduwen en kinderen bestaan niet. Met de door ons verzamelde gegevens omtrent de weduwen hebben wij bijlage YII samengesteld. Indien daarbij de ouderdom der weduwen bekend was, zou zulks voldoende zijn, eene sterftetafel te berekenen omtrent dit laatste schoten echter onze hulpbronnen te kort. Uit deze bijlage nu blijkt, dat het hertrouwen van weduwen gemiddeld na 4jaar plaats heeft, en het overlijden van niet hertrouwde we- Met veel moeite zijn ook die gegevens te verzamelen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 437