445 groot mogelijk is. De toevoer wordt bovendien geregeld door een daar toe bestemd, op de teekening niet voorgesteld werktuigje c. Dit werk- tuigje, dat voor eene bepaalde snelheid kan worden ingesteld, dient tevens om het gewichtsverlies, dat de torpedo tengevolge van het ontsnappen der lucht ondervindt, geleidelijk door het opnemen van water te compen- seeren. De eigenlijke torpedo is het kegelvormig gedeelte d, waarin zich eene lading van schietkatoen of dynamiet bevindt en in welks top de ontste kingsmiddelen zijn aangebracht. Uit de teekening blijkt, dat aan deze torpedo geene bijzondere inrich tingen zijn aangebracht tot het regelen en bestendigen van den koers. Wil men echter de torpedo van dergerlijke inrichtingen voorzien, dan kan men bij voorbeeld den stuurtoestel bezigen, die beschreven is in de 4dc aflevering van liet Indisch Militair Tijdschrift van dit jaar. Daartoe is het echter noodig, dat zich in de torpedo eene wentelende as bevindt. Eene dergerlijke as is gemakkelijk aan te brengen en kan bewogen wor den door eene opgewonden veer of op eene andere eenvoudige wijze. De. vinnen, die bij den zooeven genoemden, vroeger beschreven stuurtoestel dienen om de omdraaiing van de torpedo om hare lengteas te beletten, behoeven bij de torpedo van Reunert en Sack niet te worden aangebracht, omdat de oorzaak van die omdraaiing bij andere vischtorpedo's, n. 1. de wentelende schroef, bij deze watermijn niet aanwezig is. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat de stuurtoestel zoodanig moet worden aangebracht, dat deze het uitstroomen der samengeperste lucht zoo weinig mogelijk of niet belemmert. Wanneer de torpedo van Reunert en Sack voldoet aan de verwachtin gen, die men van haar heeft, dan bestaat er geen twijfel of zij zal spoe dig' de bestaande offensieve torpedo's vervangen. Ook in Indië? T. De Berg-Artillerie der Engelsch-Indische koloniën. Aan de eischen, die de tegenwoordige tijd stelt aan de Artillerie, voor al met betrekking tot de beduidende veranderingen in de bewapening en vechtwijze der Infanterie, met welke zij zoo nauw verbonden optreedt, schijnt de Berg-Artillerie van het Britsch-Indische leger niet te hebben voldaanten minste kort voor het uitbreken van don onlangs met Af ghanistan gevoerden oorlog werd een geheel nieuw materieel ontworpen. Eene naar het nieuwe model bewapende batterij maakte den veldtocht 29

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 448