446 medo, zoo het schijnt met goeden uitslag, want sedert is het nieuwe ma terieel het reglementair voorgeschreven model der Engelsch-Indische berg- artillerie geworden. Onderwerpen wij het aan eene korte beschouwing. Het kanon. Dit wordt van voren geladen, heeft een kaliber, over de velden gemeten, van 63,5 mM. en weegt 146 KG. De middelijn der kamer is 72,3 mM., de lengte van het kanon 1,409 M.die der richtas 0,647 M. De vuurmond bestaat uit 2, over eene lengte van 2 M., in el kaar sluitende deelen: het achterstuk met de kulas, zwaar 73,5 KG., en het voorgedeelte met den ijzeren band tot tappen, 72,5 KG. zwaar. Deze ijzeren band omgeeft, ter plaatse van de aaneensluiting, beide deelen, grijpende met eene nok in het voorgedeelte, en achter inwendig voorzien van een schroefdraad, passende in eene moer, uitwendig op het achterstuk aange bracht. Het juist in elkander loopen der trekken wordt verkregen door eene sponning in het achterstuk, waarin past eene nok op het voorgedeelte. Gasontsnapping wordt voorkomen door een stalen afsluitring, tegenover de samenvoeging in eene daartoe uitgespaarde ligplaats aangebracht. Mocht deze ring door het langdurig vuren onbruikbaar zijn geworden, dan is die gemakkelijk uit te nemen en te vervangen. De vereeniging dei- beide deelen geschiedt op de volgende wijzeHet achtergedeelte wordt, met de kulas, benedenwaarts, rechtovereind geplaatst. Daarop plaatst men het voorstuk met den band tot tappen en schroeft den laatsten vast aan, waarbij het noodig kan zijn, tegen een der tappen, die door een ring tegen beschadiging gevrijwaard is, met een hamer te kloppen. Dit ineenzetten vereischt met geoefende manschappen slechts 35 a 40 secon den het demonteeren geschiedt in 25 seconden. De projectielen. Deze zijn granaten, 3,3 KG. zwaar, granaatkartetsen van 3,6 KG. en kartetsen. De beide eerstgenoemde projectielen zijn van achteren cylinder-, van voren peervormig. Het cylindervormig gedeelte is achter, aan den kant van den bodem, over eene zekere lengte aanmer kelijk versmald, terwijl het gebogen oppervlak, dat de versmalling met het overige cylindervormig gedeelte verbindt, van eenige groeven is voor zien. In de aldus gevormde ligplaats is een messingen mantel, gas-check, zoodanig bevestigd, dat hij vrijelijk om het projectiel kan draaien, zon der er af te vallen. Bij het losbranden van het schot dringt het metaal van den gas-check in de trekken van den vuurmond en de groeven van Deze wijdere kamers hebben bij de Engelsche artillerie behalve de vuurmonden van dit nieuwe berggeschut, nog de kanonnen van 80 ton en het in beproeving zijnde veldge schut van 9 cM. Zie over hunne voor- en nadeelen de „Revue d'artillerie," van Juillet 1879.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 449