448 s a> ■+3 O f] O CO CD O CO Aanvankelijke snelheid. Coördinaten v/h gemiddelde tref punt v/d schijf. Gemiddelde af wijking. Groot te der schijf. 42 2 -ij c c3 O O O UI Abcis. Ordinaat in de hoogte. in de breedte 4 M2 1000 10 O O i 120 M. 0.21 M. 0.58 M. 0.4 M. 0.8 M. 2000 10 5° 25' 1 0.89 M. De belangstellende lezer, die het ballistisch vermogen, het materieel en de beweegbaarheid van ons berggeschut mot die van het hier beschreven geschut wenscht te vergelijken, vindt de noodige gegevens ruimschoots in den „Instructie-Inventaris" der Ned.-Indische Artillerie, het „Verslag der proeven en oefeningen van de Artillerie van het Ned.-Ind. leger," over de jaren 1872 en 1873, en het „Voorloopig reglement op de exerci tiën der bergartillerie." Ik acht het dus onnoodig, hierover verder uit te weiden. J. L. Swart, 1° Luitenant der Artillerie. De rol der Militaire administratie bij de inning der belastingen van officieren. Trok het reeds in aflevering no. 8 van dit tijdschrift mijne aandacht, dat daarin het denkbeeld werd aangegeven om de belastingen van officie ren te doen innen door tusschenkomst der Militaire administratie, met be vreemding zag ik in de volgende aflevering andermaal dat onderwerp ter sprake brengen. Voor hen, die weten hoezeer het de gewoonte in het leger is geworden, de Militaire administratie te beschouwen als de betaal- meesteres der particuliere schulden, enz. van officieren, kan dat niet vreemd zijn. Het is schier onbegrijpelijk, doch helaas slechts al te waar, dat nog lieden ten dage de roeping en de werkkring der Militaire administratie zoo slecht begrepen wordt, en de stelling: de administratie is voor het leger vaak verkeerd wordt toegepast, zooals o. a. nu weder aangehaald is om het denkbeeld te steunen, dat zij eigenlijk verplicht is, zorg te dra gen voor alles, wat tot het gemak der officieren kan leiden in zake van geldkwestiën, die zij met ieder ander burger van den staat gemeen heb-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 451