453 grenzen natuurlijk de koers van een ziolcentransportschip altijd worden gewijzigd. De gezagvoerders der ziekenschepen hadden hier omtrent hunne instruction, en ook den geneesheeren was zulks niet onbekend. c. Maatregelen ten behoeve van de benutting. De kazernekribben, voor de inrichting voldoende geacht, waren met klossen en sjorringen op het dek bevestigd in de langsscheeps geplaatsten waren beddeplanken aangebrachtkoperen knoppen langs do wanden voor het ophangen van kleêren, enz., bevestigdinrichtingen om ileschjes en aardewerk onder het bereik van iederen zieke te brengen, geplaatst. Uit hot logies der 2c klasse-passagiers waren de zeer bekrompen hutten weg gebroken en door kribben vervangen. Yoor elk tusschendek was een houten trap aangebracht. Yerder waren voor de lijders der 3° en 4e af- deeling eenige inodores en badkuipen op liet hoofddelt geplaatst, allen met zeildoek afgeschoten, en in de deels bestaande bergplaatsen van den scherp toeloopenden boeg stellingen aangebracht. Eindelijk was de ijzer- ballast vermeerderd voor do rustige ligging van het schip. Na gedurende vijf maanden aldus gevaren te hebben, moest de Sindoro te Singapore dokken, om zijne schroefas te vernieuwen. Van deze gele genheid werd gebruik gemaakt om nog eenige reparatiën te doen in het belang der ventilatie. Een nieuwe zeildoek-luchtkoker werd niet aange bracht, maar de hierboven sub b. beschreven luchtkoker op het achter luik van hot achtertusschendek verlengd tot boven de tentomdat zijne werking hinderlijk was gebleken te zijn voor de bezoekers van het achterdek; men had die verlenging boven de tent vroeger nagelaten uit vrees voor lekkage. Nog een viertal patrijspoortjes werd in het ach tertusschendek ingezet (men achtte deze vermeerdering destijds aan boord voldoende) en ten behoeve van de verpleegden op het vóór-tentdek werden op de zijden van het voorschip zeilen opgehangen. In December 1876 lag het schip wederom, ditmaal ter reiniging, te Ik acht hier de opmerking niet overbodig, dat de Engelsche scheeps-ingenieurs op het stoomschip Graaf Van Bijlandtdat door de NI. Stoomvaartmaatschappij speciaal voor ziekentransportschip in Ene/eland besteld werd, dezelfde beginselen en maatregelen van ventilatie hebben toegepast als de Genie hier een jaar te voren op de Salak en de Sindoro had gedaan; alleen de exhausters waren door ventilatoren vervangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 456