454 Singapore. Naardien het toen bestemd was om in den vervolge uitsluitend zieke geniewerkers, koelies en dwangarbeiders over te voeren, werden eeni- ge veranderingen in do inrichting gemaakt. De ijzeren kribben op het tentdek werden door vaste britsen vervangen. De kribben in het midden van de tusscliendekszalen bleven behouden ten behoeve van zware lijders langs de wanden werden de kribben weggenomen en vaste britsen in de plaats gesteld, bestaande uit aaneensluitende slaaptafels op vaste houten regels. Deze slaaptafels waren op ruim 60 c.M. boven het dek geplaatst, om dit laatste daaronder ten allen tijde naar behooren schoon te kunnen houden. Daar het te vreezen was, dat de zeildoek-bekleeding tegen den binnenkant van den scheepsromp bij deze nieuwe inrichting spoe dig beschadigd zoude zijn, werd die bekleeding weggenomen, en boven de britsen vervangen door eene 21 c.M, dikke beplanking. Tegen deze beplanking werden om de 2 Meter schapjes voor flesschcn als anders zins aangebrachttusschen deze schapjes koperen pennen voor klee ding, enz. Ter betere ventileering van het nu voor een grooter aantal lijders be stemde achtertusschendek werden nog twee ijzeren koelkokers geplaatst, gaande door twee hutten van de kajuit en uitkomende boven het tentdek. De reparatiën in October 1877 geeft de schrijver volledig op. Bj de ophelderingen van de plaat geeft de schrijver ook zijne op- en aanmerkingen over de inrichting van het ziekentransportschip ten beste. Het is, naar mijn oordeel, hier de plaats niet, en de lust ontbreekt mij daarenboven, om al die bemerkingen en de verdere beschouwingen punt voor punt na te gaan en te wederleggen. Dit zou, op zijn minst geno men, eeno langdradige en vervelende discussie veroorzaken. In het alge meen moet ik intusschen bekennen, dat de schrijver weinig waardeering aan den dag legt van hetgeen er ten goede verricht is in verband met de toestanden en daardoor het bewijs levert van nog niet genoeg op de hoogte van die toestanden te zijn. Bovendien stelt hij zich m. i. op een verkeerd standpunt, door te weinig onderscheid te maken tusschen de vereisckten van een ziekentransportschip en van een hospitaalschip.» Het geheele opstel krijgt daardoor iets verwards. Hospitaalschepen worden gebruikt bij oorlogen aan de kusten, zoolang men nog geen vasten voet aan wal heeften dus in afwachting dat een geschikt terrein aan den wal gevonden wordt om een veld hospitaal op te richten. Ziekentransportschepen daarentegen zijn be stemd om in den kortst mogelijken tijd en zoo geriefelijk als onder ver schillende omstandigheden de practijk medebrengt, zieken van het oorlogs-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 457