455 terrein naar onze vaste hospitalen over te brengen. Aan hospitaal- schepen mogen en moeten dus ook strengere eischcn worden gesteld dan aan ziekentransportschepen. De laatston kunnen telkens gereinigd en gedesinfecteerd wordeiq wanneer de zieken zijn afgegeven en de schepen terugkeeren om anderen te halen. Met de beschrijving van de inrichting van de Victor Emanueleen schip van 5775 tonnenmaat en met eene machine van 2414 paarden kracht, dat bij de Engelsche expeditie op de kust van Guinea als hos pitaalschip dienst deed, en na afloop der expeditie de zieken naar Enge land moest terugvoeren (dus onder aanhoudende wisseling van het kli maat) (f), bewijst. Dr. Snethlage derhalve m. i. niet veel tegen de Sin- doro. Bovendien mogen wij niet uit het oog verliezen, dat alles wat wenschelijk daarom nog niet altijd mogelijk is. Zoo geeft do Heer S. b. v. eene betere plaatsing aan voor de kaartenkamer en het logies van den scheepsgezagvoerder. Over de verplaatsing van dit gebouwtje herin ner ik mij, dat in 1875 wel gesproken is, doch eene bepaling in de charterpartij was een beletsel hiertegen. En geen wonder ook. Eene maatschappij, die schepen verhuurt, zal de belangen van hare onder geschikten daarbij niet zoo ver uit het oog verliezèu, dat zij den huurder zou toestaan, zijne verbouwingen aan de schepen ook tot de lokaliteiten voor de equipage uit te strekken. (De bepalingen, die de schrijver op blz. 178 zegt, in de charterpartij voor te komeu, gelieve de lezer niet zoo letterlijk op te nemen). Minder juist drukt de schrijver zich ook uit, wanneer hij zegt, dat er niet gezorgd was voor voldoende logies voor het aan boord geplaatste hospitaalpersoneel (bl. 181). Hij bedoelt hier na tuurlijk het Europeesche personeelwant de Inlanders waren gedurende de reis öf in dienst óf dekpassagiers onder vrij gunstige omstandigheden. De hutten voor hospitaalmeester en ziekenvader nu duidt do schrijver op zijne plaat zelf aan. Voor de 7 Europeesche of Ckineesche hospitaal- bedienden waren bestemd de twee ruime lokalen aan weêrszijden van de machinekamer op het hoofddek. Schr. geeft voor die kamers (no. 34, De eisch van een spoediger overvoer staat in verband met de verklaring van bekwame geneesheeren, dat een hospitaal aan den wal altijd beter is dan het best ingerichte ziekenschip. Met het oog op dien eisch moet, dunkt mij, ook in geval van zwaar weder, een snel vervoer bij de keuze van het schip gesteld worden boven com fort aan boord, welke toch altijd slechts gebrekkig kan verkregen worden, en verdienen daarom stoomschepen voor ziekentransport m. i. de voorkeur boven gesleept wor dende schepen. (f) Van daar waarschijnlijk, dat Schr, de V. E. op bl. 159 noemt „ziekentransport schip" en op bl. 193 „hospitaalschip."

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 458