458 Waarnemingen evenals die in tabel II?) met die op dezelfde data, ten 12 en 4 ure in zaal I gedaan (tabel II), dan ziet men, dat er zelfs dagen zijn geweest (11, 16, 18 en 22 Januari) waarop bet in zaal I koeler was dan op bet acbtertentdek onder de kadjangmatten tent. De gemiddelde temperatuur in rubriek 1 van tabel I is 84{°; de gemiddelde tempera tuur tusscben 12 en 4 ure op de overeenkomstige data in zaal I is 85L>°. De temperatuur in de door den schrijver geheel afgekeurde zaal I was alzoo in Januari 1878 gemiddeld 85,64 84, 25 1°,39 of circa 14° booger dan op het acbtertentdek. Mij dunkt, dat deze uitkomsten tot eene geheel andere conclusie recht geven, en dat men er uit besluiten mag, dat alles wat er voor de ventilatie gedaan istot zeer bevredigende uitkomsten heeft geleid, niettegenstaande de onvoldoende toepassing van de ter beschikking gestelde middelen. En nu de geldkwestie. In eene noot op bl. 190 beweert Dr. Snethlagedat de onkosten voor de inrichting van de Sindoro hebben be dragen eene som van f 30.000, en dat eene gelijke som na afloop van hot contract van inhuur aan de stoomvaartmaatschappij is moeten worden uitbetaald om het schip, wat aangaat zijne inwendige betimmering en de daaraan tijdens de inhuur ontstane schade (gewone slijtage niet me- degerekend) weder in zijn oorspronkelijken toestand te doen terugbrengen. Die noot is wel is waar niet zeer duidelijk gestelddoch het bovenstaan de moet mide bedoeling er van zijnMet de onkosten ten behoeve van de inrichting van het schip bedoelt Schr. natuurlijk de door de Ge nie gedane uitgaven; want de kribben, hospitaalfournituren en al wat uit de magazijnen van de Intendance verstrekt werd, bleven hunne waarde behouden. Het heeft reeds meermalen mijne aandacht getroffen hoe sommige schrijvers met een zeker aplomb weten te verkondigen hoeveel een of ander geniewerk gekost heeft, en ditmaal heb ik het daarom de moeite waard geacht, de verantwoordingen der genieuitgaven over 187576 en 77 nauwkeurig te onderzoeken, ten einde het opgegeven cijfer van f 30.000 met de werkelijk gedane uitgaven te vergelijken. Het resultaat van dit onderzoek isdat het mij gebleken isdat inderdaad de inrichting van de Sindoro eene nog belangrijke som gekost, heeftdoch deze som is toch slechts ongeveer het van de door don Schrijver opgegevene, namelijk 8881,715 Hierbij dient nu wel in aanmerking te worden genomen: le dat het werk gedeeltelijk, te Singapore is moeten worden uitgevoerd en de werkloonen aldaar schrikbarend hoog zijn; 2e dat het werkvolkop de reede te Batavia arbeidendeook hooger

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 461