459 loon vorderde dan aan walen dit loon bovendien nog vermeerderd werd door de tambangangeldenevenals de prijzen der materialen mot liet prauwloon 3° dat onder de door mij opgegevene som van 8881,715 ook begrepen is een bedrag ad f 449,80 voor uit het geniemagazijn verstrekte materialen. Ha de uitvoerige gelukkig door den schrijver niet voor juist uitge geven berekening van de winsten op bet huurcontractkan bet toch zijne bedoeling niet wezen, bij de onkosten van de eigenlijke inrichting nog de huurpenningen te voegenverschuldigd voor de dagendat het schip bij de Genie in reparatie was? Niettegenstaande steeds de meeste spoed met de werkzaamheden aan de ziekentransportschepen betracht is geworden, en de noodige inrichtingen en voorzieningen zoo eenvoudig mogelijk werden gemaakt en getroffen, beliep die huur voor 19 dagen (12 legdagen in 1875 a f 1000 en 7 dageu in 1876 a f 800) eene som van f 17600! Aldus toegelicht, krijgen de cijfers eerst beteekenis. En wat aangaat do som, die na afloop van het huurcontract aan de stoom vaartmaatschappij is uitbetaald moeten worden voor het weder in den oorspronkelijken staat terugbrengen van het schip, heeft de schrijver ook daarin zi.cli vergist; in plaats van f 30,000, zooals hij opgeeftheeft die som slechts f 9500 bedragen! Ik hoop thansdat D1'. Snethlage moge inzienwaarom door de Genie niet is geconstrueerd op de wijze, als hij dat verlangd heeft, en zij gcene wijzigingen heeft aangeraden, die, op de keper beschouwd, theoretisch noch practiseh merkbare verbeteringen zouden blijken, en daarom te recht aan den spoed der uitvoering werden opgeofferd. Yan eene al- geheele verbouwing der schepen kon toch geeno sprake zijn, en, wel beschouwd, zou dit toch het eenige middel zijn geweest, om eeniger- mate aan de theoretische eischen te gemoet te komenHet behoeft toch wel geen betoog, dat het eene onmogelijkheid moet zijn, aan boord van eenig schip uitsluitend ziekenzalen in te richten, waaraan per lijder 1-1 raam, 1 deur en 2'r koekoek, te zamen G^!>-G =0,5 M2 aan openingen worden gevonden, d. i. het type van zaal III, waarmede de schrijver zich nog maar ternauwernood kan vereenigen, als normaal aangenomen. Zooveel is -intusschen zekerik heb dit destijds meer dan eens van den toenmaligen Chef van het wapen der Genie gehoord, dat en de ge- neeslieeren en de gezagvoerders der ziekentransportschepen, in 1875 door Z. H. E. G. geraadpleegdin de praktijk over het doeltreffende van de Sindoro voor zielcenvervoer voldaan waren. Dit in antwoord op de vraag, die do schrijver op bl. 197 en 198, ook aan mijne beoordeeling overlaat. E. Marcella.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 462