466 wordt gegeven door een der kwartiermeesters van het garnizoen. De korpskommandanten moeten vóór het einde van het kwartaal aan den afdeelingskommandant eenc opgave indienen van de fuseliers die in de termen vallen om gedetacheerd te worden bij de kader- scliool terwijl dit hij het einde van het half jaar plaats heeft voor de onderofficieren en korporaalsdewijl hunne plaatsing alsdan samenvalt met het begin van den nieuwen cursus. Daar het aan tal aspiranten in den regel grooter zal zijn dan het aantal onder officieren en korporaals, dat men bij de korpsen kan afstaan, zou men kunnen bepalen, dat telkens van elk veldbataillon b. v. kunnen gedetacheerd worden 1 sergeantunajoor 4 Europ. sergeanten 1 fourier 5 Europ. korporaals, 5 niet-Europ. korporaals, en een onbepaald aantal mindere militairen. Goed gedrag staat na tuurlijk voor allen op den voorgrond. Wat het onderwijs aangaat, moet men vooral indachtig zijn, het zoo weinig mogelijk machinaal te maken, hetgeen vooral bij het tirailleeren en de velddienstoefeningen in het oog gehouden moet worden. Ik geloof wel, dat men zich bij zoodanige regeling spoedig in een groot aantal goede onderofficieren en korporaals mag verheugen. Doch ook nu, zonder Kader school, zou men ecne goede verandering kunnen aanbrengen, en wel door eene geringe wijziging van de Algemeene Order no. 5 van 1868. Geruim en tijd belast geweest met het onder wijs op de Korpssclioolheb ik opgemerkt, dat in den regel het aan tal élèves te groot is voor het aantal onderwijzersmen is genood zaakt door het geringe aantal klassen, dat men kan vormen, om al len van denzelfden graad te vereenigen. Nu ziet men, vooral bij de onderofficieren, sommigen, die aan het eerst volgende examen kunnen deelnemen, en anderen, die zelfs het vereischte voor - hun graad missen,, in ééne klasse vereenigd, en dit maakt het zoo goed als on mogelijk om allen behoorlijk bezig te houden, wat een tegenzin aan de Korpsscliool bij velen ten gevolge heeft, waarbij nog komt, dat de

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 469