43 recht niet, meer diensten van eenig lid der Schutterij te vorderen dan zijne betrekking medebrengt» zelfs niet ter wille van de gemakzucht van anderen. Als voorbeeld dienedat men op eene zekere hoofd plaats de benoeming van een nieuwen kommandant acht volle maan den heeft laten traineeren, niettegenstaande die luitenant alleen ge durende dien tijd twee kompagniën, tezamen bij de 250 man tellende, moest kommandeeren. Eerst na die benoeming kon hij de voordracht doen om negen nieuwe officieren te benoemen, en die voordracht bleef vijf maanden onafgedaan Dienst wei geren mag niet geschieden, maar zonder noodzakelijkheid meer dienst vorderen dan waartoe men gerechtigd is, is ook zeer te veroordeelen. Heeft men nu de pas aangekomen, maar nog niet bij het korps aangestelde officieren beschikbaar, dan kan men hen ook mede laten rouleeren en met weinig bezwaar de diensten der anderen doen ver lichten, iets wat nu niet kan geschieden. Ook ter vermindering van het onophoudelijk eedafleggen en, wat nog meer te betreuren is, van het opmaken van al de daarop betrekking hebbende processen- verbaal Alleen bij de benoeming tot officier legge men een eed af ouder het vaandel van het korps, of als het geen vaandel heeft en er garnizoen op de plaats is, onder het vaandel of den standaard van een der korpsen van het leger. Is er dat ook niet, dan voor het front der Schutterij, zoo als thans geschiedt. Bij krijgsraden en com- missiën van examen, zou het naar onze meening voldoende zijn, wanneer de resident den leden, officieren, hun eed in herinnering bracht bij het openen der zitting; alleen de gegradueerden en schutters moeten bij het houden van krijgsraden natuurlijk beëedigd worden. Het brandpiket moet afgeschaft worden, daar het niet het minste nut heeft. Het doel is om de orde te bewaren en het stelen tegen te gaan, maar juist bij het begin van den brand, wanneer er nog geen schut ter zijn kanheerscht de grootste wanorde en wordt vaak het meest gestolen. De afstanden op de hoofdplaatsen van Java en te Padang zijn bovendien te groot, dan dat de schutters tijdig aanwezig zouden kunnen zijn. Gesteld, dat er over dag in de stad Batavia brand ontstaat. De daar op hunne kantoren werkende schutters moeten eerst naar de bovenstad om zich te ldeeden en te wapenen, en zij, die te Weltevreden geëmploijeerd zijn, kunnen, tenzij ze zich van

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 46