471 Eene andere zaak is er nog om het kader te behouden. Eene zaak van hot hoogste belang, waarop echter te weinig gelet wordt. Veraangenaming van de dienst! Wanneer men nu in de kompagniën rondzietontwaart men steedsdat de korporaal het minste uitvoert steeds doet de sergeant diens werk. Het behoeft niet gezegd te wordendat dit niet alleen ongerijmd ismaar een ontevreden geest aankweekt. Laten wij aannemendat dit tegenwoordig geene onoor deelkundige vordeeling van arbeid kan worden genoemdmaar alleen is toe te schrijven aan het slechte gehalte van het kader-, dus ook van de korporaals. Het kader is slecht. Sergeanten moeten wel korporaalswerlc doen, indien officieren zelfs onderofficiers werk ver richten. Zal de toekomst ons echter de hoop op verandering geven? Een tweede punt, waarop evenzeer de aandacht gevestigd moet worden, is de aan onze onderofficieren te geven kleeding. Tegen woordig moge ze, volgens sommigen, „doelmatig" zijn, onsierlijk, smakeloos, is ze zeker; daarover bestaat geen meeningsverschil. Hoe geheel anders bij het Nederlandsche legerDaar begrijpt menhoe men den onderofficiersstand moet releveerenwat zijn prestige kan verhoogen. En wij doen dat in het Indische leger niet genoeg. Er is eene verandering van uniform op til. Laat ons hopen, dat men ook aan den onderofficier gedacht, goed gedacht heeft. Ziedaar wat men m. i. zou kunnen beginnen te doen om aan het wapen der Infanterie voor de toekomst goed kader te geven. De Artillerie heeft hare kader scholen te Willem I en Weltevredende Genie haar kaderschool te Willem I. Maar wat heeft het hoofdwapen van dien aard Wat ik hier ternedersteldebevat niets nieuws. Over de kader- quaestie is reeds veel geschreven. Toch is ze nog niet oplosbaar. E11 ze blijft daarbij even gewichtig. Bij Algemeone Order no. 109 van 1871 werden zelfs door het Departement van Oorlog tot het Leger de navolgende vragen gericht: 1. Hoe is de dienst in groote garnizoenen te regelen, opdat, zonder nadeel voor de andere werkzaamheden, de korpsscholen meer geregeld worden bezocht? 2. Wat kan gedaan worden, om'het onderwijs op die scholen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 474