Beschouwen we van den mensch alleen de verschillende organen, als hart, longen, darmkanaal, enz., dan stelt elk orgaan als het ware eene machine voor, die afzonderlijk haar arbeid verricht. Dat die arbeid nog al van eenige beteekenis is, blijkt b. v. uit dien van het hart. De linker hartkamer perst in de minuut 7 2 maal eene hoeveelheid bloed uit van 200 Gram, en wel met zoodanige kracht, dat, als het bloed vrij opspuiten kon, dit 2 Meter hoog zou stijgen. Dat is dus per minuut 72 X 0, 2 x 2 28,8 kilogrammeter of per 24 uur 28,8 X 60 X 24 41472 kilogrammeter arbeid.- Elke machine, die arbeid verricht, slijt, en zal zij dus niet on bruikbaar worden, dan moet zij tijdig worden gerepareerd. Over bodig is het om te vermelden, dat dit met hetzelfde materieel moet geschiedenwaaruit de machine bestaat. Hetzelfde vinden wij bij onze organen terug, en vestigen wij hoofdzakelijk onze aandacht op de spieren, die met inbegrip van punt 2 het meest in aanmerking zullen komen, dan merken wij op, dat deze hoofdzakelijk bestaan uit eiwitstoffen(1) zoodat derhalve die stoffen voor de slijtage van de spieren gebruikt, en dus als voedsel in het lichaam ingevoerd moeten worden. Ook met de andere organen is dit het geval. De uitkomst van deze redeneering zegt: Het lichaam, dus het individu, als de som der organen, heeft als materiaal tot onderhoud of, wat hetzelfde is, als voeding noodig eiwitstoffen. Het is van het grootste belang, hier nog eene andere functie der eiwitstoffen te vermelden, daar later de hoofdgrieve tegen de voeding van den Inlandschen soldaat hieruit geput zal worden. Daartoe is eene kleine afwijking noodigIedereen weetdat ons leven niets anders is dan eene oxydatie of, platweg uitgedrukteene langzame verbran ding. De zuurstof der lucht wordt immers door de longen over gevoerd in het bloed, en dit laatste brengt het daar, waar de ver branding zal plaats hebben. Het bloed zelf is eene zeer samengestelde stof, en slechts een zijner bestanddeelenn. 1. het haemoglobine of bloedkleurstof is belast met de werking van overdrager der zuurstof. Deze stof neemt gemakkelijk zuurstof op en geeft het even gemakke lijk af. Nu volgt hieruit van zelf, dat hoe meer haemoglobine het bloed bevat, hoe meer zuurstof er in hetzelfde oogenblik over gevoerd kan worden, dus hoe sneller de verbranding kan plaats

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 477