44 een rijtuig voorzien, niet binnen liet uur op de plaats van den brand tegenwoordig zijn. 's Nachts heerscht er in deu regel de grootste verwarringsommige gardoe's geven dikwijls in het geheel geen brand- signaal, waardoor de in de nabijheid wonende .schutters niet kunnen op komen en dus beboet worden, terwijl de meeste branden in houten of bamboezen woningen ontstaan, die reddeloos verloren zijn voor dat er eenige hulp kan worden verleend. De opkomst der Schutterij in die gevallen is dus totaal overbodig. We willen volstrekt niet de diensten van de reeds zoo zeer verzwakte garnizoenen onnoodig verzwaren, maar zouden het meer praktisch achten, wanneer bij branda larm bij nacht, het reservepiket (de wacht van den vorigen dag) zich on- middelijk naar de plaats van den brand begaf, en over dag een daarmede gelijkstaand aantal soldaten, die bij het geven van het alarmsignaal in de kazerne aanwezig zijnwant het is niet aan te nemen, dat bij dag de manschappen, tot het reservepiket behoorende, zich allen in de chambrées zullen bevinden. Men heeft dan een gewapenden troep, die zich in den kortst mogelijken tijd naar de plaats van het onhèil begeeft, en dat is het juist, wat een brandpiket behoort te zijn, en door de Schutterij niet kan verwezenlijkt worden. Zich eerst naar de loopplaats te begeven en daar op orders te wachten, is volstrekt on zinnig en leidt tot niets. Te Samarang is het brandpiket voor de* Schutterij dan ook afgeschaftwe zien dus niet in, waarom dit niet elders even goed kan geschieden. Alleen op plaatsen, waar hoegenaamd geen garnizoen is, zoude men het brandpiket moeten behouden. Yan straffen zijn we geene voorstanders, maar soms kan het 1100- dig zijnzeer gestreng en spoedig te straffenen dat gedoogt het tegenwoordige reglement niet. We zouden de boeten, door de kom- pagnies- en korpskommandaten op te leggenaanmerkelijk willen ver hoogd zienen aan de laatsten ook de bevoegdheid toegekend willen hebben 0111 onmiddelijk provooststraf op te leggen. Moet elke cor rectie van eenig belang van den krijgsraad uitgaan, dan treft men de leden haast even erg als den delinquent door die veelvuldige bijoen- komsten, en een uitstellen tot de volgende zitting vermindert den indruk van de straf. Yan goedkoop is geeue sprake, want het recht bij de Schutterij kost nietsmaar het moet goed en spoedig zijn. Yan

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 47