479 producten in het lichaam ophoopen. [Bij eene kat, lengte darmkanaal lengte lichaam; bij het rund verhoudt zich deze tot het lichaam als 22:1, en bij den meusch als 3:1.] Er is nog iets. Bij plantaar dig voedsel ontstaat er in den darm altijd boter- en melkzuur, waar door de doorgang door den darm nog bespoedigd wordt. Er gaat dus eene groote hoeveelheid voedsel verlorenhet gevolg is, dat we steeds de maag moeten volproppenen dit sluit weder een nadeel in zichwaar op we later moeten terugkomen, zoodat de vermelding hier noodzakelijk is. Iedereen weet hoe moeilijk het ismet eene volle maag hersen arbeid te verrichten; men heeft een slaperig gevoel over zich, en dat dit noodzakelijk zoo moet zijn, blijkt uit de omstandigheid, dat de maagwand bij de verteering zeer bloedrijk is, terwijl zij in den toestand van rust bijna bloedeloos is. Dit meerdere bloed wordt aan de andere organendoch hoofdzakelijk aan de hersenön onttrokken waardoor zij hare werkzaamheid moeten verliezen. De conclusie ligt nu voor de hand; wij moeten eene gemengde voeding hebben, en de vraag is nuwelke hoeveelheid van elk kan als het meest practisch beschouwd worden. Dit is eene vraagdie door een groot aantal proeven moet uitgemaakt worden, en waarbij men verschillende wegen kan volgen. Zoo heeft bijv. Liebig proeven genomen met eene kom- pagnie soldaten, die gedurende eene geheele maand gevoed werden. In de hoeveelheid voedsel werd bepaald het gehalte aan water en dat aan vaste stoffen; bij de laatste eveneens bepaald de verhouding der stikstof houdende tot de niet stikstof houdendeverder werden alle uitwerpselen bewaard, en daarin hetzelfde bepaald. Het verschil dezer getallen gaf dus genoemde verhouding aau bij de geassimileerde voeding, derhalve hetgeen we hier noodig hebben. Zie hier de uitkomst dezer proeven. j Gewicht voedings middelen in ponden. Gewicht water, daar in voorhanden. Gewicht vaste stoffen in ponden. Verhouding der N. hou dende tot de N. vrije bestanddeelen der voeding. 4001 1615 2346 298 1357 Gewicht der uitwerp selen: 294 220,5 73,5 13 51 Dus in de geassimileerde voeding 2S5 130G of 1 4,7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 482