480 Dezelfde uitkomst wordt door Plat/fair, Molenschot en anderen gevonden, zoodat zij als de normale kan aangenomen worden. Gaat men dit nu nog bij verschillende individuen na, en bepaalt men hoeveel voeding zij gedurende 24 uur tot zich nemen, dan kan men met bovenstaande uitkomst gemakkelijk de hoeveelheid van beiden in Grammen berekenen. De uitkomst komt dan hierop neêr, dat een goed gezond werkend mensch doorloopend noodig heeft nagenoeg 130 Gram eiwitstoffen en 600 Gram koolhydraten. ~We zullen nu ten overvloede nog aantoonen, met een enkel voorbeeld uit beide rijken, hoe onvoordeelig liet zoude wezen, zich uitsluitend met de voeding tot een der rijken te bepalen. Nemen we daartoe vleesch en aardappelen, en bepalen we hoeveel wij van elk zouden moeten gebruiken om aan bovenstaande verhouding te voldoen. Aan eiwitstoffen. Aan koolhij draten. voeding 130 Gram. voeding 600 Gram. vleesch 614 3012 aardappelen10000 2720 Om dus aan beide voorwaarden te voldoen, zou men om het ge halte aan eiwitstoffen te krijgen, van aardappelen dagelijks 10000 Gram of 16 Kop moeten eten; van vleesch daarentegen, om het ge halte van koolhydraten te krijgen, 3 Kilo daags. "YVe gaan nu tot het laatste punt over, n. 1. de beoordeejing of de voeding van den Indischen soldaat aan de verkregen eischen der wetenschap voldoet. Daartoe zullen we op de volgende wijze te werk gaan. Elk voedingsartikel zal over de geheele week genomen worden, bijv. vleesch, aardappelen, rijst, enz., en daarvan het gemiddelde per dag; alsdan wordt van elk het gehalte aan eiwitstoffen, koolhydra ten, enz. berekend; en deze laatste getallen van elk voedingsmiddel opgeteld, geeft dan de dagelijksche opneming aan eiwitstoffen en kool hydraten, waaruit men onmiddelijk de conclusie kan opmaken. Ten einde de voedingskwestie zoo volledig mogelijk te behandelen, beschouwen wij het eten der Inlanders en Europeanen beiden. Voor al de voeding der Inlandsche soldaten mogen we hierbij, zooals uit het volgende zal blijkenniet vergeten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 483