- 483 Dg verhouding van N.-houdende tot niet stikstof houdende is bij den Europeaan vrij goed. Zoo men het gemiddelde ration vleesch daags op 280 Grammen brengen en de bereiding verbeteren kon, zou men na verloop van korten tijd een maximum van inspanning mogen vorderen. In de garnizoenen is bovendien de voeding der Europeanen als zeer goed te beschouweneensdeels toch heeft het lichaam daar min der behoefte, terwijl des middags zoo als ik althans op vele plaatsen gezien hebdoor middel der menage voor een stukje gebraden vleesch gezorgd wordt. Die van den Inlander echter verschilt te veel om met mogelijk heid goed genoemd te kunnen worden. Zijne voeding is nog geheel op het kampongleven geschoeid. Wel kan de Inlander arbeid ver richten, en zelfs zeer veel, want zijne voeding is ten opzichte dei- eiwitstoffen overwegend rijk aan koolhij dratendoch zij mist alle energie. De hoeveelheid eiwitstoffen is voldoende voor de slijtage der machine, doch de schoorsteen deugt niet, dat w. z. hij trekt slecht. Dat theorie hier in overeenstemming is met praktijkkan dagelijks door voorbeelden gestaafd worden. Zoo kroeg ik o. a. te Kroeng-Raba twee man op het rapport, die bij eene patrouille, waarbij afwisselend met den looppas gemarcheerd was, achtergebleven, waren. Daarentegen was ik een dag van te voren getuige, hoe twee Javanen minstens eene vracht van 50 Kilo van Pakan-Badak 'naar Kroeng-Raba pikelden, doch op hun weg door mij niet gehaast werden. [Zij verplaatsten toch eene hoeveelheid arbeid van 50 X 11000 550000 kilogrammeter.] Alleen op Boekit-Seboen was een uur gerust. Door den slechten trek in het lichaam is tevens de verteering in de maag slecht; van daar eene der redenen van den steeds domme- lenden toestand der meeste Javanen; hunne hersenen misten steeds de hoeveelheid bloed, welke voor de aanhoudende werking der maag noodig is. Hierbij zou men tevens kunnen opmerken, dat de verteering van dit aan koolhydraten rijke voedsel nog bij velen tegengewerkt wordt door het sirihkauwen, daar inmers juist voor de eerste omzetting dier stoffen de aanwezigheid van speeksel vereischt wordt, waarvan

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 486