- 487 hare geboorte, men zou de instelling als eene voorloopige kunnen aanmerken, maar nu die wetenschap hare tegenwoordige hoogte heeft bereikt, is het meer dan tijd, met hare resultaten rekening te houden en het fonds in overeenstemming daarmede te brengen. Wij hopen in het bovenstaande het wenschelijke en noodzakelijke van een nieuw fonds voldoende te hebben aangetoond en zullen nu trachten ook de mogelijkheid daarvan te bewijzen. Het is geenszins onze bedoeling, hier eene theorie der verzekering te schrijven, of het groote voordeel der onderlinge verzekering te bepleiten vertrouwendedat zulks voor onze lezers overbodig zou zijn wij willen slechts eenige waarhedenhaar betreffendein herinnering brengen. Een ieder kan sparenen deze loffelijke handeling wordt dan ook door velenvoor zoover in hun vermogen isbetrachtdoch niemand weet vooruit hoe lang hij zal kunnen sparen en of hij het zich voor gestelde doel zal kunnen bereiken. Hierin nu voorziet de wetenschap der levensverzekering, die tusschen zekere grenzen nauwkeurig weet aan te wijzen hoeveel personen er van eene groep van menschen van gelijken ouderdom binnen het tijdsverloop van épntweeenz., jaren zullen overlijden. Onder de verschillende soorten van verzekeringdie allen op nauw keurige statistieke gegevens en een wiskunstigen grondslag gebaseerd bchooren te zijn, beslaat de levensverzekering eene voorname plaats. Bij deze speelt natuurlijk de eigenbaat eene zekere rol. Het meest komt dit uit, wanneer men zijn geld aan eene maatschappij toe vertrouwt met uitsluitend persoonlijke bedoelingen (b. v. lijfrente). Een reeds betere vorm is de gemengde verzekering, waarbij niet direct voor zich zelf wordt gezorgd, doch voor een lid van de familie, [b. v. een opvoedingsfonds.] De meest volmaakte vorm echter is die, waarbij iemand niet meer voor zich zelf, doch slechts voor zijne betrekkingen na zijn dood zorgt, [weduwen- en weezenfonds.] Eene der hoofdzaken bij eene levensverzekeringmaatschappij is het nauwkeurig berekenen der premiën. Hiertoe nu is noodig het verzamelen en rangschikken der gegevens voor de sterftetafelsdeze samen te stellen, te wijzigen en verbeteren naar wetenschappelijke grond beginselen, kennis van den aard der ziekten, van haren invloed op

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 490