488 zekere lichaamsgestellen en onder verschillende voorwaarden en het bepalen van den rentevoet. Bij de oprichting van dergelijke maatschappijendie bijna allen on der verschillende omstandigheden werken, kunnen in den regel geene bestaande sterftetafels gevolgd worden, en eischen de voorloopig ge bruikte zoo spoedig mogelijk herziening Liefst worden zij dan ge baseerd op eigen ondervinding, en in het algemeen worden de gege vens, verkregen in een 10-jarig tijdvak van bestaan, als daartoe voldoende aangemerkt. Yoor hot fondsdat wij zouden wenschen op te richtenkan dan ook om verschillende redenen van geene der bestaande sterftetafels gebruik worden gemaakt. Een hoofdvereischte toch zal zijn, die ta fels samen te stellen voor Indische officieren en hunne vrouwen en hinderenen zullen hierbij verschillende overwegingen in aanmerking komen. Het is door de statistiek aangetoond, en dus ook van algemeene bekendheid, dat militairenzelfs in tijd van vrede, aan eene grootere sterfte zijn blootgesteld dan burgers. Men zal er echter indachtig aan moeten zijn, (jat op do sterfte van off eieren een gunstige in vloed wordt uitgeoefend door woning, kleeding, voeding, ordelijke leefwijze [het huwelijk] en hooger peil van zedelijke en verstandelijke beschaving. Maar ook het verblijf in Indië heeft een grooten in vloed op de sterfteverlioudiug. Niet zonder groote gevaren of slechts ten koste van groote offers kan men zich verplaatsen naar vreemden bodem of in minder aangenaam klimaat. De poging tot acclimateeren is .daarom reeds een gewichtige factor bij het sterftecijfer. Yolgens verzamelde gegevens stierven in Frankrijk op 1000 personen van gelijken leeftijd 11, doch in Algiers 28—52; op Ceijlon stierven van 1000 soldaten het eerste jaar 44; het tweede 48, en het derde 49; op Jamaica van 1000 het eerste jaar 77, het tweede 87, en het derde 93; in Guijana op 1000 het eerste jaar 77,'en de volgende 10 jaren klom dit cijfer allengs tot 140 's jaars. Uit deze feiten blijkt hoe ongunstig acclimatatie op de sterftecijfers influenceert maar zij stellen tevens het belangrijke feit in het licht, dat de in vloed van klimaat en bodem niet op eenmaal zijne inwerking doet blijkenmaar langzamerhand en in klimmende mate, tot dat eene zekere

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 491