489 grens is bereiktd. i. tot dat men eenigermategeheel is niet moge lijk, geacclimateerd is. Hoewel in het algemeen er meer militairen door ziekte bezwijken dan door den krijg, moet toch ook dit laatste in rekening worden gebracht, [bijlage XI]. Ook op de sterfte der vrouwen en kinderendie aan dezelfde klimaatsinwerking onderhevig zijn, is bovendien in Indië de vrij. perma nente oorlogstoestand in zekere mate van invloed, en dit laat zich verkla ren doordien -niets van meer invloed op het sterftecijfer is dan onguns tige voorwaarden van stoffelijk en zedelijk bestaanwoning, voeding alles influenceert. Hier kan het feit geconstateerd worden, dat ge durende den Atjehoorlog de meeste huisgezinnen van officierentij dens het verblijf der echtgenooten op het oorlogsterrein, gelogeerd waren in kleinere en minder goede, ja dikwijls in ongezonde buurten gelegen woningen dan wanneer de echtgenooten t'huis waren, en dat, wat de voeding betreft, vele huisgezinnen van luitenants gedu rende dien tijd armoede hebben geleden. Die verschillende gegevens nu moet men verkrijgen door het raad plegen der cijfersdie door de statistiek geleverd worden. He laas, te vergeefs kloppen wij bij deze in Indië nog zoo weinig ge waardeerde wetenschap aan, en zoo lang die statistieke gegevens niet voorhanden zijn, moet men zich door eigen onderzoek op de hoogte stellen. De verzamelde gegevens behooren bovendien nog aan eene voorwaarde te voldoenzij moeten namelijk over een vol doend aantal personen loopen. Er is eene wetdie men de wet der groote getallen noemt, en die dan ook maar alleen doorgaat voor die getallen. Het is dus noodig, dat er een getal is, zooveel mogelijk overeenkomende met dat, waaruit de wet werd ontdekt, om deze Eene goed ingerichte statistiek is voor elk bestuur van groot belang te achten.' Nu er in Indië op dit gebied nog zoo -weinig bestaat, is het te bejammeren, dat er bij het Departement van Oorlog niet een statistiek bureau is. In koloniën als de onze, waar het leger zulk een groot deel van de Europeesclie maatschappij uitmaakt, zouden de omtrent de krijgsmacht verzamelde gegevens van algemeenc waarde zijn Bijzondere inrichtingen behoeven er bij het leger niet voor in het leven geroepen te wordendoch het in tabellen verzamelen van de opgavendie men reeds heeftzou reeds eene groote aanwinst zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 492