490 te kunnen toepassen. Hoe verder men zich van dat getal verwijdert, hoe moeilijker het wordtgevolgtrekkingen te makenen hoe meer wetenschappelijke beginselen men daarbij behoort in acht te nemen tot dat het getal te klein wordt en elke gevolgtrekking onmogelijk maakt. Geene op te richten maatschappij zal echter ooit in zulke guustige omstandigheden verkeeren als het door ons bedoelde fonds. Al de voor haar noodige gegevens tot het samenstellen der speciale sterf- tetafels zijn voorhanden en behoeven slechts verzameld te worden terwijl het aantal personen, waarover die gegevens loopen, ruim voldoende is om er door berekening een behoorlijk stelsel op te bouwen. In de door ons hierbij gevoegde tabellen hebben wij reeds eenige gegevens verzameld. Wel is waar kunnen de daarin voor komende cijfers slechts als voorloopige gegevens worden aangemerkt, en zijn zewat de vrouwen en kinderen betreftniet volledig; maar ook deze gegevens zijn echter te verzamelenmits men over meer eu betere hulpmiddelen kunne beschikken dan ons ter dienste stonden. Wij hebben slechts het bewijs willen leveren, dat de mogelijkheid voor het verzamelen bestaat, terwijl de hier bedoelde voorloopige gegevens bovendien voor ons oogmerk voldoende zijn. Uit die ge gevens hebben wij minder omdat wij ze noodig haddendan wel als voorbeeld eene stcrftetafel voor gehuwde officieren berekend (bijlage XIY.) De arbeid van deskundigen komt echter eerst te pasals de regeling der grondslagen en beginselen is vastgesteld. Wij zullen nu in 't kort de beginselen aangeven, waarop het door ons gewenschte fonds zou behooren te berusten. le. Het foncls wordt opgericht en beheerd zonder bemoeienis van de regeering. Het moet een fonds van de officieren zijn. Even als bij elke andere maatschappij, behoort op de statuten de Koninklijke goed keuring gevraagd te worden. Deze goedkeuring zal voor de" regee ring een voldoende waarborg zijn omtrent het lot der weduwen en weezen der officierenwanneer zij niet verleend wordt dan nadat ten duidelijkste is aangetoond, dat het fonds op een zuiver wetenschap- Gaat men eenmaal tot de verwezenlijking onzer denkbeelden overdan zullen deze cijfers natuurlijk eene nauwkeurige correctie en vervollediging moeten ondergaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 493