492 maakt. Eenmaal 's jaarsb. v. in Meiwordt eene algemeene vergadering te Batavia gehouden. In die vergadering wordt de balans overgelegd; worden de belangen van het fonds besproken, de le den der directie gekozenenz. De gedetailleerde balans wordt een maal in de 5 jaren opgemaakt dooreen „actuary", onder toezicht van de directie. Zoo noodig worden de tarieven daarnaar gewijzigd. 4°. De deelneming aan het fonds is vrijwillig. In den regel kunnen alleen actief dienende officieren tot het fonds toetreden. Deze bepaling achten wij noodig in verband met hetgeen wij later voor eervol ontslagen en gepensioneerde officieren wenschen te bepalen. Deze laatsten kunnen slechts bij uitzondering lid wordendoch treden dan levenslang in de verplichtingen van actieve officieren. Trees, dat de gehuwde officieren niet zullen deelnemenbehoeft niet te bestaan. Niet eene andere maatschappij toch zal zulke goede waarborgen kun nen geven als de hier bedoelde. Bovendien zullen bij elke andere maatschappij de premiën hooger zijn, omdat de kosten van beheer noodzakelijk meer zullen bedragenterwijl van winsten aan aandeel houders, en dergelijke zakenbij dit fonds geene sprake zal zijn. Daaren tegen is het duidelijk, dat alleen gehuwde officieren en officieren met kinderen deel zullen nemen, en hiervoor dus meer betaald zal moeten wor den dan tegenwoordig. Om eene vergelijking mogelijk te maken, zullen wij eerst eens nagaan wat ieder officier tegenwoordig gemiddeld betaalt en wat er evenzoo gemiddeld voor eene weduwe en één kind wordt bijgedragen. Wij kunnen hier niet anders dan van gemiddelde cijfers gebruik maken; de berekening voor ieder officier afzonderlijk geeft oneindige nuanceeringen en zou daarom niet bruikbaar zijn. Uit bij lage TUI blijkt, dat de actieve officieren gemiddeld 150 en de gepensioneerden gemiddeld f 69 's jaars aan het Weduwen-en Wee- zenfonds betalen. Wij zien verder uit bijlage IX, dat de gemiddelde ouderdom, waarop de officieren tot dien rang zijn benoemd, 25 jaar is. Uit bijlagen XI en XII blijkt verder, dat 17°/0 der officieren ontslagen wordt op den gemiddelden leeftijd van 30 jaar; 35°/0 overlijdt als actief Algemeene uitkomsten, gebaseerd op waargenomen feiten, zijn nooit volkomen nauwkeurig, doeh zij naderen de nauwkeurigheid genoeg om te verkrijgen wat men noemt: een gemiddeldewaarop berekeningen kunnen gebaseerd worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 495