494 Is een kapitaal noodig van f 9388. Uit bijlage Y zien wij, dat de gemiddelde leeftijdwaarop de officieren huwenis 30 jaaren uit bijlage XIII, dat een gehuwd officier van 30 jaar gemiddeld nog te leven heeft 19,62 jaar. Hij zal dus, ter bijeenbrenging van de benoodigde f 9388, gedurende die jaren eene jaarhjksche netto- premie moeten betalen van 269,50, stellen wij met de administra tiekosten f 280; derhalve nog niet het dubbele van hetgeen tegen woordig een actief dienend officier betaalt 5e. Gepensioneerde officieren betalen liet j gedeelte van hetgeen zij zouden moeten bijdragenindien zij actief icaren; gepensioneerden, cie na het tijdstip hunner pensioneering huwen, dragen echter bij als actieve officieren. Een waarlijk niet gering te schatten bezwaar bij alle levensverzekeringen is, dat men levenslang eene zekere pre mie moet bijdragen. De meeste personen toch genieten op een gevorderden leeftijd of liever in den ouderdom, een minder inkomen an m de jaren van de kracht huns levenshetzij door vermeerde ring van zorgen en uitgaven ten behoeve van eene goede opvoeding der kinderenhetzij door zich uit het werkzaam leven terug te trekken, hetzij door pensioneering, hetzij, en dit is zeker het on gunstigste geval, door ontslag wegens mindere geschiktheid door ouderdom, uit eene betrekking, waaraan geen pensioen is verbonden. In al die gevallen nu, het eene meer het andere minder, doet zich de moeilijkheid gevoelen om eene eenmaal op vroegeren leeftijd aan gegane verbintenis tot het betalen eener jaarlijksche premie vol te houdenen het komt dan ook dikwijls voor, dat men, daartoe niet meer m staat zijnde, zich genoodzaakt ziet, de voordeelen priis te geven, waarvoor men jaren lang heeft bijgedragen. Onze bövenstaan- e ei evening nu is gebaseerd op eene levenslange bijdrage. Bij de officieren doet zich echter ook het geval voor, dat de inkomsten, na eene zevcie grens bereikt te hebben, verminderen, en het betalen eener bijdrage, die gedurende de activiteit niet bezwarend was al spoedig zou blijken, te bezwarend te zijn voor een gepensioneerde. ij wenschen daarom te bepalendat gepensioneerde officieren slechts een gedeelte betalen van de bijdrage, die zij, actief officier zijnde zouden moeten storten, en dit gedeelte liefst zoo klein mogelijk u ij stellen b. v. I. Hoewel nu deze bepaling schijnbaar even wil-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 497