- 46 liet veld. Bij eene meer nauwkeurige geneeskundige keuring zou men te Batavia allicht 8te Soerabaja 5 en te Samarang ook 5 kompagniën kunnen formeeren en dus op eerstgenoemde, plaats 2 bataillons elk van 4 kompagniën, te Soerabaja en te Samarang 2 halve batail lons kunnen samenstellen van 2 a 3 divisiën. Dit zou het toezicht verscherpen en bovendien aan officieren, die er prijs op stellen den hoofdofficiersrang te bekleeden, doch zich de van de kommandanten naar het schijnt onafscheidelijke groote onkosten niet kunnen ge troosten, de gelegenheid daartoe openen.De oefeningen moeten bestaan in het bezetten van gebouwenvaste punten of accessen het aanvallen van kampong'shet uiteendrijven van samenscholingen hetzij met de bajonet, hetzij door vooruit te rukken met opvol gend vurende afdeelingen, op dezelfde wijze retireeren, het marchee- ren en het beveiligen van den marschpractische beoefening van de garnizoensdienst, opdat een ieder zijne verplichtingen wete, en voor eene parade den marsch in bataillede frontveranderingen en het defileeren. Men late zooveel mogelijk, op alle terreinen en wegen, die het maar eenigszins toelatendeploijeeren carrés formeeren, aanvallen, verspreiden en zich verzamelen, manoeuvreeren, ook op andere ter reinen dan het exercitieveld, met kompagnieskolonnesen men zal zien dat zulk eene instructie goede vruchten zal afwerpen. Het le ger heeft thans overvloed van officieren met oorlogsondervindinglaat de meest ontwikkelden ouder hen de Schutterij behulpzaam zijn in het uitvoeren van kleine taktische ouderstellingen in den geest als in von Arnim's „Uit het dagboek van eenkompagnieskommandant "voor komen. Om goede resultaten te verkrijgen geve men na het eindi gen van eene exercitie op, wat de volgende keer moet beoefend worden. De officieren kunnen zich dan voorbereiden en de uitvoering kan daardoor slechts winnen. Het schijfschieten vereischt bijzondere vermelding. Yolgens de bepalingen van het Reglement zouden de schutters, aangenomen dat zij bij elke oefening dadelijk op den daarop volgenden afstand over gaan, vier of vijf en twintigmaal moeten opkomen alvorens scherp schutters te worden. Dit is meer dan men van de menschen mag verlangen, de overige exercitiën in aanmerking nemende. Yan de per geweerdragend man te verstrekken 100 scherpe patronen o

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 49