HET KORPS PUPILLEN TE GOMBONG. y(r (Vervolg en slot, zie aflevering No. 11). Wij gaan vervolgens de toekenzalen, ateliers en korpsscliool be zoeken en komen eerst in do leerzaal van den topographischon cur sus. Daar zijn de jongelieden der 1» klasse bezig om, met liun meet- boek naast zich, het bergterrein, dat ze den vorigen dag met de boussole-tranche-montagne of de theodoliet hebben opgenomen, in kaart te brengen. Merkwaardig is het om dit werk door de pupil len te zien verrichten; alles munt uit door nauwkeurigheid en net heid. De 2° klasse legt de laatste hand aan eeue copie van een moeilijk bergterrein, keurig net geteelcend en gekleurd. Do instruc teur, een opzichter der 1° kl. van de topographiscke dienst (en gewe zen pupil) laat ons eenige voltooide kaarten zien, allen door nog aan wezige of reeds vertrokken jongelieden geteekend. Onze oogen doen pijn van het turen op die fijne arceeringen en tranches. In deze beide klassen van aspirant-opnemers wordt ook les gegeven in de planimetrie en algebra volgens de methode van Kempees, in de geodesie (terreinleer) en de cosmographie. Hot volgende lokaal wordt bezet door de topographiscke en rechtlijnige teekenaars. Een adjudant onderofficier teekenaar (ook een voormalig pupil) geeft daar les, en uit die klasse worden de aspirant-opnemers voor den topographischon cur sus gekozen, alsmede enkelen opgeleid om als teekenaars bij de to- pograpliische dienst en bij de Genie geplaatst te worden. Ook hier zien we jongens bezig aan fijn teekenwerk, waarvoor ze veel geduld hebben, en worden ons zelfs kunstproducten van teekenwerk vertoond. We gaan eene klasse van eerstbeginnenden in beide laatstgemelde vakken voorbij en treden eindelijk de zaal binnen, waar het handtee- kencn wordt geleerd. Meestal leerlingen uit de middelste schoolklas-

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 519