517 sen (van 1014 jaren) zijn liior vereenigd. Ook kier zijn de uit komsten van het onderwijs meer dan bevredigend; zelfs zagen we teekeningen naar voorbeelden in de natuur. Zeer voldaan over bet teekenwerk, brengen we een bezoek aan bet timmermans-, het boekbinders-, bet kleermakers- en het schoenmakers- atelier. De kleinere pupillen zijn op het kleermakers- en de sterkeren op 't schoenmakers-atelierin elk 30terwijl in elk der overige ate liers slechts een zestal werkzaam is. Overal heerscht eene bedrijvig heid van belang. In het schoenmakers-atelier zijn enkele jongens, die, zonder hulp, een paar nieuwe schoenen kunnen maken; velen kunnen voorschoenen aanzetten, de meesten zolen en achterlappen. In dit atelier wordt al de schoenreparatie afgewerkt voor de 350 pupillen, en ook gordels worden hier aangemaakt. Een sergeant, baas, heeft hier het opzicht en een vijftal knechten is hem behulp zaam. In het kleermakers-atelier worden de voor hot korps benoo- digde kwartiermutsen, kielen, pantalons, kabaaien, hemden, slaapbroe ken, handdoeken en zakdoeken nieuw aangemaakt en gerepareerd. De baas, een sergeant, wordt bijgestaan door twee knechten en vier Inlandsche naaisters. De boekbinder, ook een sergeant, werkt met zijne leerlingen voor de bureaux, de scholen en de biblio theek en heeft altijd vol op werk, terwijl in het timmermans-atelier al het houten-, kamer-, school-, en bureaumeubilair, zooals banken, tafels, kasten, school- en teekentafels, borden, schrijftafels, enz., be nevens de benoodigdheden voor de gymnastiek, kleedingkistjes, enz., enz. worden aangemaakt en hersteld. Deze ateliers zijn van veel nut, zoowel voor het materieel belang van het korps als voor de opleiding der knapen tot nuttige leden der maatschappij. Nu rest ons nog de 5° klasse of de zoogenaamde korpsschool te bezoeken. Daar zitten de jongelingen, die eerlang in aanmerking zullen komen om als gewoon soldaat bij het leger te worden inge deeld. In die klasse worden behandeldde theorie der Rekruten- en Kompagniescholenhet reglement op de schietoefeningende garnizoens- en de inwendige-dienstenhet aanhouden van een me- nageboek; de kompagnies-administratieen het maken van gewone en extra rapportenvan een sergeant der artillerie ontvangen zij les in de kennis van het geschut, de affuitage, en de ernstvuurwerken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 520