518 Zooveel mogelijk wordt getracht, iederen pupil vóór zijn vertrek geschikt te maken voor korporaal. De meestcn kunnen dan ook met goed gevolg het examen voor dien graad afleggen; enkelen zelfs voor sergeant of fourier. Natuurlijk worden er ook achterlijken gevonden, die 't nooit verder brengen dan tot de indeeling van de Relcrutenschool, doch die behooren gelukkig tot de uitzonde ringen. Van theorie op praktijk komendegaan we des middags een kijk je nemen bij de exercitie in de Kompagnieschool. De oudste pupil len fungeeren daarbij als sectiekommandanten en guides, en een onderofficier is kompagnieskommandant. Vlug en goed worden alle bewegingen uitgevoerd. Na de rust laat de toezicht hebbende offi cier de afdeelingen ve reenigen en een bataillon formeerenton einde eenige bewegingen uit de Bataillonschool uit te voeren. Alleen voor divisie- en pelotonskommandant worden onderofficieren en korporaals gebezigdde overige functiën worden allen aan pupillen opgedragen. Ook deze oefeningen laten weinig te wenschen over, zoodat we ge rust over de practische bedrevenheid der pupillen een gunstig oor deel durven vellen. Vervolgens gaan we naar het schijfschietterreinachter het fort, om de schietoefeningen der pupillen bij te wonen. Al de gewapen de pupillen volgen die oefeningen, zooals ze in het betrekkelijk re glement zijn voorgeschrevenen de meesten hebben veel aanleg om goede schutters te worden, hetgeen-de meeste Inlandschc kinderen zijn. Eenigen hunner zijn reeds scherpschutterterwijl verscheidenen het tot schutter 2C klasse hebben gebracht. Als zij later bij het le ger komen, beginnen ze echter weer van meet af aan te schieten. Van het schietterrein terugkeerende, wordt ons vóór het fort bijna de weg versperd door eene hoop nieuwsgierigen, die zich om een paar tandoes heeft geschaard. En wat wekt nu wel aller attentie zoo op? liet zijn een paar kleuters, die door een korporaal van elders zijn aangebracht. Een is armoedig gekleed, en de andere heeft een keurig net pakje aan. Beiden zijn aspirant-pupillen. Een uur latei- zien we hen reeds in de nieuwe pupillen-pakjes rondloopen. Geen onderscheid alzoo tusschen goede en minder goede afkomst. Allen zijn broeders van één huisgezin. Dit toonen de pupillen ook bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 521