519 de ontgroeningwant zij noodzaken een ieder, die zich onder hun vaan del schaart, om de pupiUentaal en andere eigenaardigheden spoedig aan te leeren. Alle pogingen, door officieren en onderwijzers in het werk gesteld, om die onbegrijpelijke pupillentaal van de inrichting te ver bannen, zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Op de school, bij de officieren te huis en in het speelpark is natuurlijk goed spreken ver plichtend, maar daar buiten wordt alles weer bedorven. Zeer jammer voorwaar, want nu duurt het geruimen tijd voor dat een pupil, bij het leger komendegoed Hollandsch kan spreken. We zijn vervolgens tegenwoordig bij de uitbetaling van het vijf- daagsche zakgeld. Dit is verdeeld in 4 cathegoiien. Yoor de 1 cathegorie, pupillen van 7 t/m 10 jaar, 1 Ct. per dag 2 in/111 12 H 3 m 13 t/m 15 2 en 4 16 t/m 18 3 Zij, die wegens het*tezoekmaken van kleedingstukken gestraft zijn, ontvangen slechts de helft. Enkelen ontvangen des Zondags extra zakgeldals daarvoor door hunne ouders of voogden geld wordt gezondendat alsdan door de kompagnieskommandanten geadmi nistreerd wordt. Over de amusementen der pupillen hebben we reeds een enkel woord gesprokenen we achten dat voldoendemaar we achten het der vermelding niet overbodig, dat hunne tooneelvoorstellingen zeer aardig zijn. Dg bibliotheek kon beter wezen. Ook kunnen we de inspectiën vooral de Zaterdagsche wel bui ten beschouwing laten. Thans rest ons nog, het hospitaal te bezoeken. Dit gebouw, dat zich achter het officierskampement bevindt, bestaat uit 4 ruime zalen voor lijders 3e klasse, eenige onderofficierskamers en eene kamer voor lijders 1° klasse, benevens apotheek, magazijn, bureau en de noodige bijgebouwen; alles gebouwd rondom een fraaien tuin en ingericht voor do verpleging van 75 lijders. Twee van de kamers der 3e klasse zijn bezet door ooglijders, die niet in het kampement mogen verpleegd worden. Onder hen zien we een paar arme stum- perts van nog geen 13 jaren, die bijna niets meer kunnen zien; de anderen hebben meest allen gezwollen oogleden en maken een

Indisch Militair Tijdschrift | 1879 | | pagina 522